Czy chcesz być jak Warren Buffett?

Podobno żeby odnieść wielki sukces finansowy, mieć dobrze prosperującą firmę należy sprecyzować cele, konkretne plany zawodowe oraz wierzyć w swoje powodzenie i ani na chwilę nie wątpić. Jeśli przeanalizujemy biografie wielkich ludzi, to przekonamy się, że jest w tym dużo z prawdy. Przykładem może być chyba najsłynniejszy miliarder Warren Buffet, który już w wieku 10 lat umówił się na lunch z członkiem nowojorskiej giełdy. Czy można powtórzyć jego sukces?

Wydawanie pieniędzy to marnotrawstwo

Warren Buffet jest z pewnością najbardziej inspirującym miliarderem na świecie. Jego przekonania, ideały, ale także codzienność uświadamiają, że można być zawrotnie bogatym i nie mieć w sobie ani krzty zbędnej dumy czy próżności. Od przeszło 50 lat, miliarder mieszka w tym samym domu, który kupił w latach 50′ za ponad 30 tysięcy dolarów. To zupełnie standardowy budynek z 3 łazienkami i 5 sypialniami. Sam Buffet mówi o nim, że „jest jedną z trzech najlepszych inwestycji w jego życiu”, zaraz poza dwoma pierścionkami ślubnymi. Zgodnie z przekonaniami Buffeta, posiadanie zbyt wielu rzeczy materialnych jest marnotrawstwem i wiąże się z problemami. Miliarder nie ma więcej aniżeli stary dom, samochód, który wydaje się być jeszcze starszy oraz prywatny samolot, który jest jego narzędziem pracy. Zdecydowanie utwierdza w przekonaniu, że „pieniądze to nie wszystko:”, a więc żyje wierny jednej ze swoich zasad.

Biznes bez elektroniki

Dla wszystkich maniaków aplikacji wspomagających biznes, a także innych gadżetów, są one na pewno kluczem do skutecznego zarządzania firmą. Otóż Warren Buffet posiada wyłącznie kalendarz i ołówek. To mu wystarcza, ażby zarządzać swoimi firmami i majątkiem wartym ponad 70 miliardów dolarów. Jak sam się przyznaje, nie używa smartfona i od bardzo wielu lat stroni od technologii. Tylko raz w życiu zdarzyło się mu wysłać e-mail. Jego serdecznym przyjacielem jest jednak Bill Gates, z którym bardzo często umawia się na brydża.

Chcesz być miliardem – czytaj książki

Jeśli uważasz, że w zrobieniu biznesu pomoże ci wyłącznie elektronika, tak ulubiona przez pokolenia młodych ludzi, to grubo się mylisz, czego najlepszym przykładem jest właśnie Warren Buffet. Spędza on bowiem ponad 80% swojego czasu na czytaniu książek. Okazuje się, że Warren Buffet robi fortunę nie dla pieniędzy, tylko dla samego faktu zarabiania, ponieważ samodzielnie ich nie wydaje. Wydzielił część ze swojego majątku dzieciom i odmawia, jeśli proszą o jakieś dodatkowe wsparcie finansowe uznając, że już przecież dostali, co im się należy.

Warren Buffet bardzo wspiera wszelkie instytucje charytatywne. Przeznacza wręcz ogromne sumy pieniędzy na pomoc potrzebującym. Robi to z własnego przekonania, a nie dlatego, że w jego przypadku jest to mile widziane. Młodym ludziom uświadamia, że nie warto pracować u kogoś, kto nie jest w stanie uczciwie zapłacić za pracę, ponieważ nie wierzy, że może być też uczciwy w życiu. Kto więc nie chciałby pracować dla Buffetta?

Polecamy również