Skuteczne zarządzanie życiem i biznesem!

Nierzadko motywacją do założenia własnej firmy są marzenia o wolności finansowej oraz kompletnej niezależności. Nagle zaczynamy być dla siebie szefem, to na nasze konto wpływają pieniądze, jakimi trzeba z głową zarządzać i to my decydujemy na którą rano nastawić budzik. To wszystko wygląda pięknie, ale bez umiejętności zarządzania czasem, utopimy się w natłoku obowiązków.

Twój czas nie jest z gumy

Zarabianie pieniędzy jest wciągające. Kiedy nasz biznes zaczyna przynosić pierwsze dochody i pojawia się dodatkowo możliwość na osiągniecie jeszcze lepszych rezultatów finansowych, to trudno się przed tym bronić. Coraz więcej czasu poświęcamy firmie, a wprost proporcjonalnie mniej rodzinie. Okazuje się, że marzenia dotyczące wolności, samodzielnego ustalania urlopu i godzin pracy były mrzonką, ponieważ swojej firmie dajemy zdecydowanie najwięcej swojego czasu zapominając o wszystkim innym. Na etacie mieliśmy do dyspozycji bardzo ograniczoną ilość godzin pracy, a teraz pragniemy rozciągać dobę w nieskończoność, tylko że tak się po prostu nie da!

Kilka praktycznych wskazówek dla zapracowanych

1. Deleguj obowiązki.

W pierwszej kolejności musisz zautomatyzować swój biznes. Niech programy komputerowe zajmą się segregowaniem twojej korespondencji, powiadomienia informują cię o najważniejszych sprawach, zamiast sprawdzać wszystko samodzielnie. Zatrudniaj też firmy, które mogą zrobić dla ciebie to, czego sam musiałbyś się uczyć tracąc na tym dużo więcej czasu. Będzie to na przykład księgowość, reklama itp. Oczywiście, że będziesz musiał zapłacić tym ludziom, ale zyskujesz czas, podczas którego zajmiesz się tym, co potrafisz robić najlepiej. Przelicz sobie czy warto uczyć się czegoś od podstaw, czy może lepiej będzie w tym czasie pracować i zarabiać.

2. Twórz procedury

Jeśli zatrudniasz pracowników to nie po to, aby nieustannie ich instruować. Musisz dokładnie zapoznać ich z obowiązkami i sprawić, żeby nie zadawali ci ciągłych pytań, nie prosili nieustannie o wskazówki. Do tego właśnie służą wszelkie procedury i reguły, jakimi dokładnie powinni się kierować.

3. Planuj

Na początku każdego tygodnia planuj dokładnie, co masz robić. Spisz wszystkie swoje obowiązki i oceń ile czasu będziesz potrzebować na ich realizację. W ten sposób nie będziesz brał na siebie za wiele i ograniczysz frustrację związaną z wiecznym brakiem czasu. Działaj zgodnie z planem i staraj się nie wykraczać poza jego ramy.

4. Pamiętaj o wolnym czasie

Prowadząc swoją firmę można wpaść w wir obowiązków zapominając o czasie wolnym. Nigdy nie zaniedbuj rodziny, najbliższych i własnej potrzeby relaksu. To bardzo ważne, abyś był wypoczęty i spełniony także w życiu prywatnym. W przeciwnym razie nie dasz rady efektywnie i z satysfakcją prowadzić swojego biznesu. Wreszcie wszystko stanie się dla ciebie bezwartościowe i stracisz motywację do działania. Ustal swoje priorytety i rób tak, żebyś później niczego nie żałował.

Polecamy również