Strategia pozycjonowania dla placówki medycznej – jak zareklamować mały gabinet?

Opracowanie strategii marketingowej dla gabinetów lekarskich oraz placówek medycznych niesie za sobą pewne ograniczenia. Naruszenie przepisów zakazu reklamy może mieć poważne skutki prawne, i administracyjne dlatego tak ważne jest, aby wszelkie działania promocyjne były przemyślane i pozwalały zbudować wizerunek rzetelnej marki, która oferuje pacjentom najwyższą jakość usług medycznych.

Jak reklamować gabinet lekarski?

Podstawowym celem reklamy placówki medycznej jest wzbudzenie zaufania pacjentów, promocja zdrowia oraz zwiększenie konkurencyjności wśród podobnych usługodawców. Podstawą każdej dobrej strategii pozycjonowania gabinetu lekarskiego jest określenie targetu, czyli grupy docelowej. Zastanów się, do kogo chcesz dotrzeć i precyzyjnie określ grupy pacjentów, na których chcesz się najbardziej skupić. Przykładowo, stomatolog prowadzący własną działalność może kierować ofertę do pacjentów leczących się na NFZ (lub prywatnie), zamieszkujących określoną dzielnicę miasta i poszukujących dobrego protetyka. Oczywiście, to tylko przykład. Dzięki zdefiniowaniu targetu będziesz w stanie określić, przez które kanały reklamowe dotrzesz do odbiorców – Internet, ulotki, banery a może telewizja lub radio? W większości przypadków sprawdzą się trzy strategie dotarcia do klienta — pozycjonowanie (także lokalne), Google Ads oraz Facebook Ads.

Pozycjonowania gabinetów lekarskich — czy to reklama?

Zgodnie z przepisami prawa pozycjonowanie strony nie może być uznane za reklamę. W dużym uproszczeniu to usługa, która generuje większy ruch organiczny, podnosząc tym samym docieralność pacjentów do strony internetowej, zatem nie nosi znamion reklamy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Google AdWords. Aby działania marketingowe nie łamały zakazu reklamy usług zdrowotnych, należy rozważnie dobierać promowane treści. Jeżeli nie chcesz narażać się na posądzenie o naruszenie zakazu reklamy, artykuły, wyświetlane jako materiały reklamowe, powinny być publikacjami naukowymi lub z zakresu promocji zdrowia.

Pozycjonowanie lokalne gabinetów lekarskich

Wyszukiwanie lokalne w Google jest bardzo skutecznym sposobem na pozyskanie wartościowego ruchu organicznego. Oparte na frazach kluczowych, zawierających konkretną lokalizację, sprawia, że strona internetowa gabinetu wyświetla się osobom zamieszkującym tę samą dzielnicę lub miasto. Wpisując frazę „stomatolog dziecięcy Bródno”, internauci od razu docierają na stronę gabinetów, które znajdują się w preferowanej lokalizacji. Tak szczegółowe wyszukiwanie zwiększa szansę, że osoba odwiedzająca stronę realnie skorzysta z jej usług. Gabinety i poradnie, które skupiają się głównie na pozycjonowaniu lokalnym, mają zdecydowanie mniejszą konkurencję niż firmy promujące swoją działalność na terenie całego kraju.

Największą korzyścią pozycjonowania lokalnego jest to, że Twój gabinet może osiągać lepsze wyniki wyszukiwania niż sieci placówek medycznych działających na terenie całej Polski. Co za tym idzie, pacjent, który poszukuje gabinetu stomatologicznego na Bródnie, w pierwszej kolejności zobaczy Twoją stronę a nie witrynę Medicoveru, który nie ma swojego oddziału w tej dzielnicy.

Jak skutecznie promować gabinet lekarski bez naruszenia zakazu reklamy?

Podstawą działań marketingowych jest oczywiście strona internetowa gabinetu, na której powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje zgodne z uchwałami wydanymi przez Naczelną Radę Lekarską. Należą do nich m.in. tytuł zawodowy, stopień naukowy, specjalizacje, dane kontaktowe oraz dni i godziny przyjęć. Oprócz tego lekarz powinien uwzględnić kompetencje z zakresu wąskich dziedzin medycyny bądź świadczonych usług.

Oczywiście, strona internetowa nie powinna pełnić wyłącznie funkcji w wizytówki, dlatego warto wzbogacić ją o zdjęcia gabinetu czy sprzętu medycznego. Zakaz reklamy nie odnosi się do opisów urządzeń ani zabiegów realizowanych w gabinecie, o ile nie będą zawierały sformułowań wartościujących. Aby witryna była przyjazna dla pacjenta, warto dodać zakładkę z poradami lub założyć bloga.

Merytoryczne artykuły – czy mogą przynieść realne korzyści dla gabinetu?

Oczywiście, że tak. Google docenia jakościowy content, dlatego wzbogacając stronę o takie treści, istnieje większa szansa, że pacjent, zainteresowany konkretną przypadłością lub nowinkami branżowymi, trafi na stronę. Ponadto, linki zamieszczone w takich artykułach mogą odsyłać na konkretne strony witryny. Linkowanie wewnętrzne ma duże znaczenie przy ocenie wartości strony i sprawia, że ma większy rating.

Pozycjonowanie lokalne to bez wątpienia najskuteczniejsze narzędzie marketingowe wszystkich podmiotów działających w branżach, które obejmuje zakaz reklamy. Umiejętnie prowadzone działania pozycjonerskie mogą zapewnić wartościowy ruch organiczny i sprawić, że firma zbuduje reputację wartościowej marki, która skupia się na przekazywaniu wartościowej wiedzy pacjentom.

Polecamy również