Podcast – czym jest i dlaczego warto go prowadzić?

Jeszcze nie tak dawno podcasterzy byli w naszym kraju niszą, o której mało kto słyszał. Pisanie blogów czy regularne nagrywanie filmów na YouTube cieszyło się dużo większą popularnością. Jednak i na podcasty przyszedł czas. Wiele osób uważa, że są doskonałą cyfrową alternatywną dla tradycyjnych audycji radiowych. Inni wskazują je jako najlepszy środek dotarcia do odbiorców, którzy nie mają czasu na czytanie blogów czy oglądanie materiałów wideo. Podcast to internetowe medium towarzyszące, które można zabrać ze sobą wszędzie. Wyjaśniamy jego tajemnice i wskazujemy najważniejsze zalety.

Co to jest podcast?

Zacznijmy od tego, skąd w ogóle wzięła się nazwa „podcast”. Do jej powstania przyczyniły się iPody – po prostu połączono część ich nazwy ze słowem „broadcast” (z ang. transmisja). Według książkowych definicji, podcast to audycja audio (choć często występuje także w wersji wideo), która jest publikowana w internecie. Jej autorem może być jedna osoba, omawiająca samodzielnie wybrany temat, ale popularne są również wersje, obejmujące rozmowy kilku uczestników.

Podcasty często dzieli się na odcinki. Można je pobierać na komputery, tablety oraz smartfony, a następnie przesłuchiwać w dowolnym miejscu i czasie. Niektóre audycje trwają nawet kilka godzin, choć najpopularniejsze obecnie formaty mieszczą się w przedziale 30-70 minut. Podcasty narodziły się w Stanach Zjednoczonych, więc przed rozpoczęciem tworzenia własnego materiału, warto zwrócić uwagę na kilka pozycji zza oceanu. Do najpopularniejszych można zaliczyć: The Tim Ferriss Show, Start Up, TED Radio Hour, MashTalk, Serial, Social Pros czy Smart Passive Income. Zagraniczne podcasty pozwalają spojrzeć na wiele tematów z nieco innego punktu widzenia, często znacznie odbiegającego od tego prezentowanego przez polskich twórców. To także doskonały sposób na szlifowanie języka obcego.

Jakie są najważniejsze zalety podcastów?

Ze względu na rosnącą popularność, podcasty stały się w ostatnich latach niezwykle atrakcyjne dla reklamodawców. Coraz więcej osób deklaruje, że regularnie słucha przynajmniej jednej internetowej audycji. Co istotne, podcasty służą dziś już nie tylko do przekazywania wiedzy, ale także zapewnianiu odbiorcom dobrej rozrywki. Jakie jeszcze są ich zalety?

Przede wszystkim łatwo z nich skorzystać. Błyskawicznie można dotrzeć do audycji na wybrany temat, słuchać jej online lub pobrać ją na posiadane urządzenie. Poszczególne serie są dostępne na platformach streamingowych lub prywatnych stronach autorów. Co istotne, cyfrowe audycje to doskonały towarzysz codziennych aktywności. Łatwo dopasować je do tempa życia, ponieważ angażują jedynie zmysł słuchu. Doskonale sprawdzają się np. podczas długich podróży samochodem, treningu w klubie fitness czy pracy, która nie wymaga maksymalnego skupienia. Można dzięki nim pogłębić wiedzę w danej tematyce, znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania lub po prostu miło spędzić czas. Coraz częściej nagrywane są podcasty w formie znanych z audiobooków powieści czy stand-upów.

Specjaliści ds. reklamy na pewno podkreślą taką zaletę podcastów, jak dobrze sprofilowany odbiorca. Mnóstwo z publikowanych materiałów audio dotyczy ściśle określonego tematu. Na rynku nie brakuje podcastów biznesowych, dietetycznych, sportowych czy edukacyjnych. Ich autorzy trafiają do wybranej niszy, co ułatwia specjalistom stworzenie skutecznej kampanii reklamowej. Oprócz tego, wśród plusów podcastów, wymienia się również fakt, że nie męczą one wzroku, są wciąż darmowe i mogą bardzo efektywnie pomagać w budowaniu wizerunku specjalisty w danej branży, co coraz chętniej wykorzystują właściciele firm. Każdy, kto prowadzi biznes w sieci, powinien zastanowić się nad uruchomieniem własnego podcastu. To dziś potężne narzędzie marketingowe.

Gdzie publikuje się podcasty?

Podcasty są dziś publikowane na wielu platformach. Można znaleźć je zarówno w popularnych serwisach, które udostępniają także np. materiały wideo, jak i w dedykowanych aplikacjach na smartfony. Kilka przykładów takich “miejsc”:
– iTunes/Podcasts (dla Apple),
– Podcast Addict (dla Androida),
– Spotify, Tidal i Deezer,
– Google Podcast,
– YouTube,
– prywatne blogi i strony internetowe firm.

Dlaczego warto zainwestować w podcast?

Obserwując marketingowe trendy, można szybko dojść do wniosku, że jesteśmy obecnie dopiero na początku rosnącej popularności podcastów. To wciąż bardzo młody obszar content marketingu z dużym potencjałem do wzrostów. Jeszcze 10 lat temu rynek reklamy w tym segmencie był warty nieco ponad 40 mln dolarów. Dziś jego wartość szacuje się na grubo ponad 300 mln. Dla wielu blogerów, przedsiębiorców czy influencerów podcast staje się jednym z głównych sposobów dotarcia do coraz szerszego grona odbiorców. Jeśli więc planujemy kompleksową strategię marketingu w firmie, nie możemy zignorować tego coraz chętniej wykorzystywanego narzędzia.

Polecamy również