Reklama na Tik Toku czy Instagramie? Poznaj zasady skutecznego marketingu online

Serwisy społecznościowe to jeden z najlepszych kanałów marketingowych online. Regularne prowadzenie kont na Instagramie czy Tik Toku nie tylko pozwala pozyskać nowych odbiorców, ale też zbudować świadomość marki. Jeżeli chcesz zaistnieć w sieci i wykorzystać potencjał social mediów, rozważ założenie profili na popularnych platformach.

Tik Tok – aplikacja przyszłości?

Jeszcze do niedawna aplikacja Tik Tok kojarzona była z krótkimi filmikami publikowanymi przez młodych twórców. Obecnie jednak coraz więcej reklamodawców korzysta z możliwości, jakie daje ta platforma. Odbiorcy, przyzwyczajeni do krótkich komunikatów, chętnie przeglądają niezobowiązujący content wideo, w który można umiejętnie wplatać treści sponsorowane. Tradycyjne reklamy telewizyjne powoli ustępują miejsca treściom, których swobodna forma pozwala zapomnieć, że mają do czynienia z przekazem marketingowym. Wygodny sposób publikacji materiałów oraz dostęp do intuicyjnych narzędzi ułatwiających profesjonalną edycję treści, takich jak Cap Cut, sprawia, że reklamodawcy coraz chętniej wykorzystują możliwości aplikacji.

Czy Instagram zostanie w tyle?

Czy w takim przypadku Instagram może być jeszcze konkurencyjny? Oczywiście, że tak. Wyróżnikami platformy są hashtagi, przez które można dotrzeć do interesujących treści. W odróżnieniu od Tik Toka pozwala także publikować zdjęcia i daje możliwość tworzenia insta stories. Relacje były początkowo wyłącznie domeną Instagrama, niemniej Tik Tok i Facebook, zainspirowane tą funkcjonalnością, wprowadziły podobne rozwiązania u siebie. Nie ulega jednak wątpliwości, że Instagram kładzie większy nacisk na przekaz słowny, np. w formie postów i wspomnianych relacji, natomiast filmiki na Tik Toku są bardziej dynamiczne i ukierunkowane na przekaz audiowizualny

Instagram — Stories kontra Reels?

Instagram Reels to stosunkowo nowe narzędzie umożliwiające publikowanie krótkich klipów wideo. To zupełnie coś innego niż popularne relacje, które znikają po 24 godzinach. Różnice obejmują zarówno aspekty funkcjonalne, jak i grupy odbiorców. W przypadku relacji adresatami są obserwatorzy. Użytkownicy, którzy nie followują danego konta mają możliwość przeglądania stories, o ile dane konto ma status publiczne. W przypadku kont prywatnych trzeba zaobserwować, aby zyskać możliwość oglądania relacji.

Jeżeli zaś chodzi o Instagram Reels, narzędzie jest dedykowane szerszej grupie użytkowników. Co więcej, materiały wideo nie znikają z aplikacji po upływie 24 godzin — mogą być odtwarzane bez limitów. To rozwiązanie łudząco przypomina funkcjonalności Tik Toka. Podobnie jak w przypadku tej drugiej platformy, maksymalna długość klipów może wynosić 10 minut. Twórcy mają przy tym możliwość wyboru krótszego formatu przeznaczonego dla szybkich i prostych treści.

Instagram czy Tik Tok – co wybrać?

Jeżeli zależy Ci na stałym pozyskiwaniu odbiorców, najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie kont na obu platformach. Instagram i Tik Tok ta aplikacje, które wzajemnie się uzupełniają i dostarczają contentu dla zróżnicowanych grup odbiorców. Przykładowo, jeżeli prowadzisz sklep odzieżowy, możesz wykorzystać Tik Tok do prowadzenia live’ów sprzedażowych, publikowania ciekawostek historycznych, komentowania bieżących wydarzeń branżowych itp. Instagram możesz wykorzystać natomiast do wstawiania informacji o promocjach, wydarzeniach firmowych lub zamieszczania postów z poradami.

Jak tworzyć treści na Tik Toka i Instagram?

Aby uzyskać najlepsze efekty, musisz dbać o regularność. Nie wstawiaj postów codziennie, bo znudzisz odbiorcę. Nie rób tak że zbyt długich przerw, bo internauta zapomni o Twoim istnieniu. Dużym błędem popełnianym przez firmy jest tworzenie monotematycznego contentu. Odbiorcy cenią sobie kreatywnych twórców, którzy przykładają się do jakości publikowanych treści i potrafią zainteresować odbiorcę. Co za tym idzie, staraj się zamieszczać treści z różnych bloków tematycznych, tak aby nie przyzwyczaić internauty do jednego tematu.

Płatna reklama na Instagramie i Tik Toku

Na obu platformach można zamówić reklamy płatne oraz treści sponsorowane. Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie współpracy z influencerem, musisz mieć świadomość, że filmiki zostaną opatrzone adnotacją o płatnej współpracy. Informacje o lokowaniu produktu nie odstraszają jednak reklamodawców, czego dowodem są liczne współprace nawiązywane z topowymi twórcami. Niewątpliwą zaletą tej platformy jest swoboda kreowania reklam. Powierzając nagranie filmiku popularnemu influencerowi. możesz mieć pewność, że reklama trafi do grupy jego odbiorców, u których dany twórca ma autorytet. Najlepsze efekty przynosi reklama publikowana nie na koncie samej firmy lecz prywatnym koncie zasięgowego twórcy.

Bez względu na to, jakie masz nastawienie do serwisów społecznościowych, nie rezygnuj z promowania swojej działalności w social media. Wdrożenie przemyślanej strategii oraz systematyczne publikowania treści mogą przynieść Ci szerokie grono odbiorców i wygenerować większe zyski na sprzedaży internetowej.

Polecamy również