Aktualne trendy marketingowe

Podążanie za marketingowymi trendami to obecnie konieczny wymóg, aby móc utrzymać stałych klientów i zdobyć nowych nabywców usług. Niektóre z nich mogą zaledwie delikatnie zmienić politykę konsumencką, inne zaś zmuszają do całkowitej reorganizacji dotychczasowego sposobu docierania do klienta. I choć połowa roku już za nami to nadal bardzo dobry czas na zapoznanie się z aktualnymi trendami marketingowymi i ostatni dzwonek na ich wdrożenie do swojej działalności.

Planowanie komunikacji marketingowej

Rok 2023 to nadal umacnianie się trendu, jakim jest tworzenie przez firmy strategii marketingowej. Stopniowo dążymy do uporządkowania chaosu, który wytworzył się przez poprzednie lata na naszym rynku. Firmy, które dotychczas obawiały się inwestowania swoich pieniędzy w działania marketingowe, bardzo szybko przekonały się, że to jedyny sposób na uproszczenie zarządzania marką oraz prowadzenie spójnej i konsekwentnej komunikacji.

Obecny trend marketingowy w kwestii planowania komunikacji marketingowej głównie opiera się na stosowaniu hybrydowych kampanii łączących wiele formatów reklamowych oraz narzędzi. Połączenie wszystkich tych działań o wiele lepiej oddziałuje na klienta i pomaga podjąć ostateczną decyzję zakupową. Oczywiście nie należy skupiać się wyłącznie na ilości działań marketingowych. Zasada „im więcej, tym lepiej” w tej dziedzinie nie wróży sukcesu. Konieczne jest skupienie się na jakości marketingu, a także odpowiedzi na potrzeby konsumenta na poziomie funkcjonalnym i emocjonalnym. Wszystkie działania muszą zostać zaplanowane w długoterminowych horyzontach czasowych.

Plan komunikacji marketingowej gotowy ? Pora odnaleźć pomocne narzędzia do jego wykonania.

Sztuczna Inteligencja nadal na topie

AI na początku roku wywołało niemałe zamieszanie na rynku. Jednak wraz ze wzrostem liczby jej użytkowników pochlebne głosy na temat jakości tworzonej pracy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji zaczęły słabnąć. Wśród zarzutów, jakie postawiono robotom tworzącym treści na pierwszym miejscu stawiano plagiat i powielanie cudzych treści. Jednak istnieje wiele innych sposobów na pozytywne wykorzystanie AI. Przy jego pomocy copywriterzy mogą znacznie uprościć sobie pracę poprzez generowanie pokrewnych tematów, bazy pytań, odpowiedzi oraz materiałów, które pozwolą na pisanie znacznie lepszych treści. Z kolei programiści zaczęli wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowanie prostych skryptów i poleceń na przykład pod arkusze kalkulacyjne czy języki programowania – co pozwala na jeszcze lepszą automatyzację pracy SEO. Sztuczna inteligencja może zostać również wykorzystana do redukcji głosów w tle, hałasów i echo podczas rozmów online, do komponowania muzyki opartej na nastroju, pasującej do konkretnej części filmu lub podcastu, do szybszego tworzenia, automatycznego generowania i planowania treści na potrzeby social media.

AI z pewnością jeszcze długo zabawi na rynku marketingowym, dlatego też warto wykorzystać dobrobyt, jaki ze sobą niesie.

No dalej, nakłoń klienta do rozmowy

Kolejny trend, który coraz bardziej uwidacznia się w bieżącym roku to stawianie na dialog. Nakłonienie swoich klientów do rozmów to zmniejszenie kosztów dotarcia do swoich odbiorców, a także wysoki wskaźnik przyciągania ich uwagi.
Dialogizacja, bo tak nazywa się ten trend odbywa się przede wszystkim poprzez social media, newslettery, boty czy blogi. Nie sposób tutaj również wspomnieć o video marketingu. Obecnie większość szkoleń, ofert czy opracowań opiera się właśnie na tym sposobie komunikacji. Nadal w marketingu bardzo często wykorzystuje się do dialogu z klientem aplikację Tik Tok, poprzez możliwość komentowania krótkich filmików.

Niestety w żaden sposób nie jesteśmy stanie uniknąć możliwości komunikacji z naszym klientem. Statystyki i badania pokazują, że przede wszystkim to klienci poszukują możliwości prowadzenia dialogu. Obecnie szacuje się, że w nowym marketingu dalej będzie rozwijał się trend, jakim jest dialogizacja.

Subskrypcja, czyli jak sprawić, aby klient został z nami na dłużej

Zdobycie nowego klienta to nie lada wyzwanie. Jednak o wiele trudniej sprawić, aby ów konsument został z nami na dłużej, a co więcej nie był wyłącznie biernym odbiorcą naszych komunikatów, lecz regularnie dokonywał transakcji na rzecz naszej działalności, dlatego też sposobem na zatrzymanie klienta jest kolejny trend 2023 roku – model subskrypcyjny.

Model subskrypcyjny to żadna nowość na rynku, istnieje on bowiem już od wielu lat. Opiera się na bardzo prostym założeniu, którym jest dokonywanie regularnych płatności, w zamian za otrzymanie dostępu do usługi. Badania pokazują, że klienci bardzo chętnie korzystają z subskrypcji, a także deklarują korzystanie z niej w przyszłości.
Model subskrypcyjny niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron umów. Na rynku stale rośnie liczba przedsiębiorców wprowadzających możliwość korzystania z subskrypcji, dlatego im wcześniej wdrożymy ten model w swojej działalność, tym większe prawdopodobieństwo na zdobycie większej liczby klientów, a także okazja na zapewnienie swojej firmie regularnych dochodów, co może oznaczać szansę na utrzymanie się na szybko zmieniającym się rynku.

Dobry content nie jest zły

Już od jakiegoś czasu daje się zauważyć kolejny trend jakim jest promowanie przez Google dłuższych treści, które zapewniają użytkownikom obszerne i wyczerpujące teksty o wiele lepiej dopasowane do ich zapytań. Odbiorcy treści odnajdując odpowiedź na nurtujące ich pytania nie poszukują ich na innych stronach. Według przeprowadzonych badań Google premiuje posty, które liczą 1500 słów i więcej, tym samym osiągają znacznie lepsze wyniki, niż ich krótsze odpowiedniki. Oczywiście wiele firm może mieć problem z codzienną publikacją treści, jednak już dodawanie 1 do 2 artykułów lub postów raz na tydzień sprawi, że Google lepiej wypromuje naszą stronę internetową.

Wraz z promowaniem dłuższych treści rozwija się trend na publikację tekstów wysoko jakościowych. Obecnie nie wystarczy już dodawanie tekstów przesyconych słowami kluczowymi. Google wysoko promuje strony, które posiadają rozbudowane artykuły, ale za ilością znaków czy wyrazów niosą również wysoką jakość tekstu.

Oczywiście wszystkie wyżej opisane trendy to wyłącznie szczyt góry lodowej. Marketing to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się działów. Największy wpływ ma na niego bardzo szybki rozwój technologii. Dopasowanie się do aktualnych trendów marketingowych przede wszystkim pozwala osiągnąć wysoką pozycję na rynku, a także zapewnić stały, wysoki dochód.

Polecamy również