Te trendy kształtowały branżę marketingową w 2023! Musisz je znać!

Rok 2023 upłynął pod znakiem innowacji w marketingu internetowym. Konsumenci przykładają coraz większą wagę do ekologicznej i społecznej świadomości biznesu, bezpieczeństwa w sieci oraz zaangażowania w utrzymanie klienta. Atrakcyjne ceny to nie wszystko — zbudowanie trwałej relacji z odbiorcami wymaga świadomego podążania za trendami i wdrażania rozwiązań, które pozwalają zwiększyć zaufanie odbiorców. Zobacz jakie trendy kształtowały branżę e-commerce w 2023 roku.

Q-commerce w służbie e-commerce — nie trać czasu!

Co sprawia, że zakupy online cieszą się tak dużą popularnością wśród Polaków? Powodów jest najmniej kilka, a jeden z najważniejszych jest płynność przeprowadzenia transakcji. Szybkie tempo życia sprawia, że klienci coraz częściej rezygnują z zakupów stacjonarnych. Oczywiście, ci sami konsumenci oczekują, że zamówione towary trafią do nich w możliwie krótkim czasie — najlepiej w dniu zamówienia. Ten trend nosi nazwę q-commerce, czyli quick commerce, i polega na błyskawicznym nadaniu przesyłki.

Źródło: https://inquirymarketresearch.pl/wp-content/uploads/2021/09/INQ_rynek-q-commerce_23_09_big.pdf

Wbrew pozorom szybkie zamówienia nie dotyczą wyłącznie sektora e-grocery, czyli zakupów spożywczych online. Coraz więcej firm z różnych branż gwarantuje dostawę towaru tego samego dnia, jeżeli klient złoży zamówienie przed określoną godziną. Przykładem Quick Commerce jest dostarczanie zamówień do punktu odbioru, np. Empiku, RTV EURO AGD czy innych sklepów detalicznych, które umożliwiają opcję zamówienia produktu z odbiorem osobistym. To bardzo wygodny model transakcji polegający na zarezerwowaniu produktu i opłacaniu go za pomocą szybkich płatności online lub przy odbiorze.

Marketing wideo — moc viralowych filmików

Kolejnym gorącym trendem 2023 roku są krótkie materiały wideo zamieszczane na popularnych serwisach społecznościowych. Szczególną popularnością cieszą się viralowe filmiki na platformie Tik Tok, które obejmują zasięgiem nie tylko tę aplikację, ale także siostrzane serwisy — Instagram (Przeczytaj więcej: jak sprzedawać na ig) czy Facebook. Dużym atutem tego rozwiązania jest niski koszt działań promocyjnych. Wystarczy stworzyć konto, obserwować trendujące filmiki, i szybko reagować na popularne treści. Platforma stale się rozwija i przyciąga odbiorców w każdym wieku. Jeszcze do niedawna Tik Tok kojarzył się z aplikacją dla nastolatków, ale obecnie jest utożsamiany z przestrzenią kreatywnych form i oryginalnych działań marketingowych, które mogą przynieść spore grono wiernych odbiorców.

Influencer marketing — social media mają moc

A skoro w temacie serwisów społecznościowych jesteśmy, nie możemy pominąć roli influencerów w kreowaniu trendów marketingowych. Influencer marketing dotyczy zarówno najbardziej znanych celebrytów z milionowym followingiem, jak i mikroinfluencerów, którzy tworzą niszowe treści dla ściśle określonego grona odbiorców. Współpraca z twórcami internetowymi daje wiele możliwości i stwarza szansę na zbudowanie autorytetu i zaufania klientów. Jak wynika z raportu „Rynek Influencerów w Polsce – 2023” najczęściej wybieraną platformą do współpracy z influencerami jest Instagram (87,2%) ze wzrostem o ok. 6 punktów procentowych rok do roku. Z kolei TikTok, dzielący podium z Facebookiem, drugi rok z rzędu notuje największe wzrosty (o ok. 18%!)

Mali influencerzy często reklamują produkty na zasadzie barteru, czyli wymiany towarów lub usług. Przykładowo, nowo powstałe wydawnictwo może przesłać kilka komiksów, książek czy innych artykułów piśmienniczych, a influencer w zamian za ten drobny prezent nagra filmik, w którym zrecenzuje lub zareklamuje produkt. Tym sposobem firma zyskuje możliwość połączenia z szerszym rynkiem i dotarcia do określonej grupy docelowej, która z dużym prawdopodobieństwem wykaże zainteresowanie oferowanymi produktami lub usługami.

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta

Zmieńmy nieco temat i przejdźmy do kwestii technicznych. Gorącym trendem 2023 roku (Przeczytaj więcej: aktualne trendy marketingowe) jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w działaniach marketingowych i obsłudze klienta. Według najnowszych statystyk wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji przekroczyła 136 miliardów dolarów. W ciągu najbliższych kilku lat będziemy obserwować stopniowe zwiększenie udziału AI w procesach rozwojowych firmy, dlatego już teraz warto zainteresować się możliwościami i potencjalnymi korzyściami związanymi z zastosowaniem botów.

Coraz więcej sklepów internetowych wykorzystuje chat boty do obsługi klientów prywatnych i biznesowych. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na Customer Service i daje możliwość nawiązania interakcji z klientem o każdej porze dnia i nocy. Nie ulega wątpliwości, że w najbliższym czasie roboty przejmą większość funkcji związanych z administrowaniem w mediach społecznościowych i udzielaniem odpowiedzi na powtarzalne pytania klientów.

Trendy, które od lat nie wychodzą z mody

Oczywiście, pewne trendy pozostają niezmienne. Podstawowym wymogiem stawianym przed podmiotami działającymi w branży e-commerce jest prowadzenie zaangażowanej i spersonalizowanej interakcji z klientami. Co za tym idzie, w trendach marketingowych 2023 roku nie zabrakło sprawdzonych rozwiązań, takich jak wysyłka newsletterów czy e-mail marketing. Z raportu „Email marketing w liczbach – trendy marketingowe 2023” wynika, że pod koniec 2022 roku średni współczynnik otwarć wiadomości mailowych wynosił 30,93%, zaś współczynnik kliknięć – 3,22%. To wynik niemal dwukrotnie wyższy niż wynika z globalnych statystyk! Co ciekawe, wróciły także dawno zapomniane sposoby na utrzymanie klienta, czyli sprzedaż subskrypcyjna. Swój renesans przeżywają także płatności odroczone polegające na możliwości zapłaty za towar w terminie 30 dni od złożenia zamówienia.

Podsumowanie

Trendy marketingowe 2023 odzwierciedlają dynamiczne zmiany w branży marketingu cyfrowego. Rozwój technologiczny, zmieniające się preferencje konsumentów i globalne wyzwania gospodarcze, spowodowały, że firmy działające w branże e-commerce muszą łączyć tradycyjne rozwiązania z innowacyjnym podejściem do działań reklamowych. Firmy mają być aktywne w social mediach, integrować sprzedaż stacjonarną z online, i wykazać gotowość do wdrożenia innowacyjnych technologii z AI na czele. A to dopiero początek zmian!

Polecamy również