Jak sprzedawać na Instagramie?

Instagram jest jednym z popularniejszych serwisów społecznościowych i w dodatku idealnie przystosowanym do sprzedaży online. Jednak jego funkcjonalność i potencjał trzeba umieć wykorzystać, jeśli marzy się o dużych zyskach na tym social media. Sprzedawać może praktycznie każdy, kto tylko założy konto, ale żeby osiągnąć sukces, warto wiedzieć, jakie rozwiązania mogą przełożyć się na wzrost sprzedaży swoich produktów lub usług.

Konto firmowe na Instagramie przede wszystkim

Żeby myśleć o profesjonalnej sprzedaży na Instagramie, warto zacząć od założenia profilu firmowego. Nie jest zbyt skomplikowane, a daje wiele korzyści – odbiorcy wiedzą, że jest to autentyczny profil. Ponadto konto firmowe ma więcej opcji niż prywatne, w tym takich, które ułatwiają sprzedawanie swoich towarów na tym social media. To, co warto podkreślić, to możliwość dodania linku, który może prowadzić na przykład do strony internetowej z pełną ofertą.

Zakładając profil firmowy, można także dodawać odwołania CTA (z ang. Call To Action). Dlaczego to ważne? Ponieważ użytkownicy Instagrama przewijają grafiki i posty, więc mogą nic nie zrobić, jeśli się ich do tego nie zachęci. Sprzedając na tym serwisie, liczy się nieraz nie tylko wzrost liczby zamówień, ale też zwiększający się zasięg, co można zauważyć po liczbie odbiorców (followersów). Zachęcając do komentowania, znacznie szybciej udaje się też zbudować społeczność wokół marki, czy otrzymać więcej pozytywnych opinii bądź komentarzy.

Dbałość o spójność wizerunkową na Instagramie

Sprzedaż na Instagramie nie powinna być chaotyczna. Odbiorcy interesują się określonymi tematami, a także mają swoje preferencje, jeśli chodzi o estetykę zamieszczanych postów i styl wypowiedzi, jaki się za nimi kryje. Biorąc pod uwagę te aspekty, warto zastanowić się, jaka strategia byłaby pod tym względem efektywna finansowo.

Powinna również sprawić, by profil firmowy można było odebrać jako autentyczny. Kwestie, jakie opłaca się przemyśleć, to np. rodzaj zamieszczanych informacji w postach, to, jak często dodawać nowe wpisy na Instagramie, a także kiedy odbiorcy najczęściej czekają na kolejne posty.

Profil na Instagramie dostosowany do grupy docelowej (followersów)

Podobnie jak w każdym innym miejscu w sieci tak i na Instagramie należy spodziewać się, że ofertą będą zainteresowani Instagramowicze wpisujący się w jakiś profil odbiorców. Mogą to być np. ludzie przed 30. rokiem życia albo zainteresowani kulinariami bądź zdrowym stylem życia. Im precyzyjniej uda się określić grupę docelową, tym łatwiej będzie można także dostosować profil firmowy do takich followersów oraz zamieszczać posty, które byłyby dla nich interesujące.

Mniej to więcej na Instagramie

Szczególnie jeśli chodzi o treści dostępną w zamieszczanych postach – lepiej skrócić wypowiedź, niż ją wydłużyć. Nie można też zapominać o emotikonach, które sprawiają, że profil firmowy jest bardziej „ludzki” i przyjazny dla odbiorców. Pod tym względem też nie warto „przeginać” – zasypywanie posta dziesięcioma emotikonami może i przyciągnie wzrok, ale zupełnie odwróci uwagę od treści, czyli od tego, co de facto chciało się przekazać. Warto być treściwym, a na koniec zachęcić odbiorców do polubienia, przejścia na stronę poza Instagramem, by złożyć zamówienie, wykonania telefonu, czy dodania komentarza/zapytania.

Mniej treści zwykle bardziej mobilizuje też do działania – jeśli ktoś chciałby szybko sprzedać jakiś produkt, lepiej podać same konkrety, a efekt powinien wtedy zadowolić.

Hashtagi na Instagramie to „wisienka na torcie”

Okej, udało się napisać fajny post na Instagrama, który prawdopodobnie przyciągnie wielu followersów i „zadziała”. Jednak tylko wtedy, gdy nie zapomni się o hashtagach, które są swego rodzaju symbolem tego serwisu społecznościowego.

Nieraz można zobaczyć, że Instagramerzy dodają ich nawet kilkadziesiąt. Czy to ma sens? Jeśli chodzi o sprzedaż, to nie bardzo. Wygląda to trochę jak afiliacja, czyli mówiąc krótko, jak wciskanie czegoś komu się da. Zdecydowanie lepiej dodać ich kilka pod opisem posta, które odnoszą się do treści lub grafiki, a także do profilu.

Wsparcie influencerów na Instagramie

Jeżeli ktoś chciałby sprzedawać na Instagramie kije do golfa, to nie tak łatwo znaleźć chętnych. Same zdjęcia kijów nie wystarczą, by znalazł się chętny, kto by je kupił. Kije muszą zadziałać na wyobraźnię, a w tym pomagają influencerzy. Dzięki nim można pokazać, jak kij dobrze leży w dłoni, jaki jest poręczny, a także jak łatwo trafić nim w piłkę, by poleciała jak najdalej.

Wybierając influencera do współpracy, najlepiej zdecydować się na osobę, która poleca produkty powiązane z ofertą sprzedażową, jaką się proponuje na swoim profilu. Powinien to być również taki użytkownik Instagrama, który ma wielu odbiorców, gdyż wtedy jest duża szansa, że jego zaangażowanie w promocję oferty faktycznie przełoży się na większy zysk.

Wysoka jakość postów i grafik na Instagramie

Instagram jest serwisem typowo wizualnym, dlatego jakość grafik i zamieszczanych postów jest tutaj kluczowa. Zła jakość grafik od razu rodzi wątpliwości co do profesjonalizmu, z jakim podchodzi do klientów sama firma. Najlepiej zainwestować więc w dobry sprzęt do robienia zdjęć, a także w program do obróbki graficznej, żeby posty naprawdę robiły wrażenie i zwracały na siebie uwagę. Jeżeli ktoś nie ma talentu do robienia profesjonalnych i efektownych zdjęć, warto zatrudnić osobę, która jest specjalistą pod tym względem.

Polecamy również