Sztuka namingu, czyli jak nazwać swoją firmę

Zakładasz swój pierwszy biznes lub tworzysz nowy produkt? Najprawdopodobniej jednym z pierwszych wyzwań, z którym się zmierzysz, będzie wymyślenie chwytliwej i oryginalnej nazwy. Dla wielu osób tego typu kreatywna praca nie ma wielkiego znaczenia – nie przykładają do niej odpowiedniej wagi. Prowadzi to często to wyboru nazwy w utartym schemacie, trudnej do wymówienia i zapamiętania. Podpowiemy, jak stworzyć nazwę, która nie tylko wpadnie w ucho, ale i wzbudzi zainteresowanie wśród potencjalnych klientów.

Naming to wśród wielu polskich przedsiębiorców coraz popularniejsze pojęcie. Dziś jest traktowany jako jeden z najważniejszych elementów składowych brandingu całego przedsięwzięcia, ale jeszcze w latach 90. był działaniem nieznanym. Dlatego też powstało wiele kwiatków z modnym, „amerykańskim” x na końcu (np. Transportex czy Grażynex) lub połączeń z „Pol” (np. Stach-Pol, Pol-Trans). Tego typu określenia nie ułatwiają zdobycia przewagi nad konkurencją i często kojarzą firmę z poprzednią epoką.

Postaw na prostotę

Najlepiej, gdy nazwa firmy będzie krótka, zrozumiała oraz nie stworzy problemów podczas wymawiania czy zapisywania. Wciel się na chwilę w rolę osoby mającej wadę wymowy. Czy Twoja nazwa nie sprawi jej trudności? Sprawdź, jak wykorzystane słowo lub słowa brzmią przez telefon. Czy nie trzeba ich za każdym razem przeliterować? Prosta nazwa łatwiej wpada w ucho i na dłużej zostaje w pamięci odbiorcy. Unikaj znaków diakrytycznych (ą, ę, ć, ź), które mogą stanowić problem w przypadku kontaktów międzynarodowych.

Pamiętaj, że uproszczenie wcale nie znaczy utraty atrakcyjności. Wiele jednowyrazowych nazw firm święci sukcesy na całym świecie. Czasem wystarczy tylko kilka liter. Przykłady? Apple, Nike, Sony, Ebay czy PayPal. Z pozoru banalne słowo (jak np. jabłko) może być doskonałym punktem wyjścia do stworzenia wizerunku rozpoznawalnej marki.

Korzystaj ze słowników

Pracując nad namingiem warto skorzystać ze słownika synonimów. Jeśli jakaś nazwa jest zajęta np. przez konkurencję, możesz poszukać wyrazów bliskoznacznych. Nawet, gdy nie znajdziesz odpowiedniego słowa, jest szansa na inspirację, która doprowadzi Cię do zupełnie nowej, ale bardzo atrakcyjnej koncepcji. Zastanów się, gdzie będzie używany Twój produkt, szukaj wyrazów pokrewnych z branży, zerknij na opinie potencjalnych klientów w internecie.

Gdy już wybierzesz swoją nazwę, skorzystaj z translatorów. Sprawdź, czy dane słowo w obcym języku nie ma znaczenia obraźliwego lub kojarzącego się z czymś niestosowym. To szczególnie istotne w przypadku firm zajmujących się działalnością międzynarodową. Słownik wyrazów obcych lub translator może także stanowić znakomite źródło inspiracji. Wiele polskich przymiotników brzmi i wygląda interesująco w takich językach jak włoski czy hiszpański (bella – ładny, bueno – dobrze), ale uważaj, by nie popaść w pretensjonalizm – IT Corporation nie jest odpowiednią nazwą dla programisty prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

Pokazuj korzyść

Dobrze, gdy uda Ci się znaleźć nazwę, która od razu mówi Twoim klientom, jakie usługi lub produkty oferujesz. Może także wyrażać Twoje aspiracje do tego, jak przedsięwzięcie będzie wyglądać w przyszłości. Odradzamy korzystanie z inicjałów lub sygnowania firmy własnym imieniem i nazwiskiem. Taki zabieg nic nie mówi odbiorcom, utrudnia zbudowanie rozpoznawalności firmy. Imię i nazwisko powinno pozostać zarezerwowane do budowania marki osobistej. Jak więc może wyglądać nazwa informująca o działalności lub produktach? Przykładów jest wiele: WegeShop dla sklepu z wegańską żywnością, Piekarnia Piwa dla pubu z piwami rzemieślniczymi czy Wygodny Kamping dla miejsca, w którym znajdzie się wyposażenie kamperów (nazwa ta od razu przedstawia również korzyść). Opisowe nazwy często pełnią także istotną rolę w pozycjonowaniu – wyszukiwarce łatwiej odgadnąć, czym zajmuje się Twoja firma i tym samym skuteczniej skierować do niej klientów.

Pamiętaj o kwestiach technicznych

W procesie namingu, gdy już znajdziesz odpowiednią nazwę, niezwykle istotne jest, by sprawdzić, czy pasuje do niej wolna domena internetowa. Prowadzenie wielu biznesów bez wykorzystania zalet sieci jest dziś praktycznie niemożliwe. Idealnie, jeśli adres będzie składać się z takich samych wyrazów, nie znajdą się w nim myślniki i cyfry oraz zostanie zakończony „.pl”. Sprawdzenie wolnej domeny to nic trudnego – wystarczy skorzystać z darmowych wyszukiwarek, które znajdują się na stronach firm hostingowych. Jeśli adres nie jest zajęty, zarezerwuj go jak najszybciej. Gdy ktoś Cię uprzedzi, cała praca nad namingiem może pójść na marne.

Oczywiście, tworząc nazwę firmy należy także zwracać uwagę na plagiat. Wybierając odpowiednie słowa sprawdź, czy firma o takiej nazwie nie funkcjonuje już na rynku. Jeśli w tej kwestii popełnisz błąd, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Nadal masz problemy ze stworzeniem dobrej nazwy? Poproś o pomoc bliskich lub współpracowników. Burza mózgów może przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Zapisuj każdy pomysł i szukaj ciekawych rozwiązań – dodawaj słowa, przedrostki, wyrzucaj poszczególne litery. Możesz także skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonalnie przeprowadzony naming i oryginalna nazwa to pierwszy krok do sukcesu Twojej firmy lub produktu.

Polecamy również