Reklama na YouTube

Dziś wspomnimy co nieco na temat reklam wideo. Wciąż niewiele osób korzysta z licznych sposobów promowania się na YouTube, a szkoda, ponieważ zasięg tej platformy jest niezwykle wysoki. Serwis YouTube działa już ponad 10 lat i w Polsce w 2014 roku odwiedziło go ok 73% odbiorców, co daje ponad 16 milionów użytkowników. Trzeba jeszcze wspomnieć, że jest to druga po Google największa wyszukiwarka w Polsce. Angażowanie własnych sił w marketing i reklamę może mieć bardzo dobre rezultaty.

Jakie reklamy umieszczamy na YouTube?

Na platformie YouTube można umieścić dwa typy reklam: TrueView In-Stream oraz TrueView In-Display. Ten pierwszy rodzaj reklam dobrze znany jest milionom użytkownikom i może ich wprawiać w niezadowolenie. To krótki klip reklamowy, który pojawia się jako wstęp do interesującego nas filmu. Bywa, że nazywa się go „pre-roll”. Pierwsze 5 sekund filmu jest konieczne do obejrzenia, a kolejne 25 sekund wyświetla się tylko za zgodą internauty. To dobre rozwiązanie dla wszystkich reklamodawców, ponieważ nie płacimy za jej wstęp, a dopiero za całość obejrzanej reklamy. Warte podkreślenia jest to, że trzeba dysponować własnym filmem reklamowym, ponieważ YouTube nie stworzy go za nas. Reklama TrueView In-Display to niemal każda inna forma. Ponownie platforma YouTube nie sili się na wyłudzanie pieniędzy od reklamodawców, ponieważ płaci się za realne kliknięcie w link przez użytkownika.

Inne formaty reklam

Reklamy TrueView In-Stream oraz TrueView In-Display dostępne są bezpośrednio z panelu Google AdWords. Wszystkie inne należy zamawiać od przedstawicieli YouTube. Są to bowiem bardziej zaawansowane rozwiązanie. Jednym z nich jest np. pozornie podobny format reklamy jak „pre-roll”, jednak użytkownik nie może ich pomijać. Musi obejrzeć video od początku do końca, czyli ok 30 sekund. Do nich zalicza się też reklamę na stronie głównej.

Jak się okazuje, reklama video za pośrednictwem tak szerokiego w odbiorze serwisu może być nie tylko skuteczna, ale także wyjątkowo tania, biorąc pod uwagę korzyści, które z pewnością przyniesie.

Polecamy również