Zwiększenie popytu na oferowany asortyment jest kluczem w kwestii zwiększenia sprzedaży, a co za tym idzie zysków firmy. Na dzień dzisiejszy istnieje mnóstwo sposobów na zwiększenie zapotrzebowania na dany produkt. Taktyka marketingowa, związana z budowaniem marki czy reklama, w sposób widoczny przyczyniają się właśnie do zwiększenia popytu. Istotną rolę odgrywają także takie elementy jak cena produktu i jej relacja do profitu Klienta.
Działania promocyjne mogą mieć swój początek zarówno u producentów czy dostawców, jak również mogą one zostać zainicjowane przez Ciebie. Bezapelacyjnie chodzi o to, aby produkty oraz usługi polecać na wielu płaszczyznach. Głównym założeniem jest zwiększenie popytu na produkty i usługi, które posiadasz w swojej ofercie. Rabaty i pochodne działania są tylko jedną z wielu metod powodujących wzrost sprzedaży. Pole do manewru jest bardzo szerokie – rozprowadzanie ulotek, folderów, etc. Ponadto szeroki wachlarz możliwości daje nam Internet, bardzo często niemal bez ponoszenia kosztów.
Demonstracja danego produktu
Bardzo często będąc np. w supermarkecie spotykamy się ze stoiskami, przy których można wypróbować jakiś produkt. Ta forma działań marketingowych jest stosunkowo popularna w sektorze detalicznym – zarówno w supermarketach, jak również w sklepie z elektroniką, wtedy też Klienci mogą skosztować lub wypróbować produkty. Generalnie każda prezentacja produktu może wpłynąć na wzrost zainteresowania. Bardzo ważną kwestią jest to, aby koszty utrzymywać na rozsądnym poziomie w stosunku do potencjały sprzedaż. Pamiętaj, że poprzez takie działania w górę idzie ogólne zainteresowanie Twoją firmą.
Uszczuplanie cen
Zadaj sobie pytanie czy jesteś w stanie zaoferować niektóre produkty/usługi po obniżonej cenie? Jeżeli odpowiadasz na to pytanie „nie”, radzę jeszcze raz zastanowić się nad tą kwestią. Ogólnie trzeba pamiętać, że obniżenie cen wpływa na wzrost popytu. Proces ten nazywany jest elastycznością cenową. Im większy wskaźnik elastyczności cenowej, tym większa ilość Klientów odpowie na nową cenę. Reasumując jeśli nawet zmniejszenie cen, na początku okaże się ruchem bolesny, to w końcowym rezultacie może okazać się całkiem opłacalne.
Poszerzenie palety produktów
Zwiększenie gamy produktów jest najczęściej wprowadzane w przypadku asortymentu o ugruntowanej renomie, poprzez zastosowanie konkretnej marki do promocji nowego produktu, który wchodzi w skład tej samej kategorii. W gruncie rzeczy, proces ten zawiera w sobie różnorakie kombinacje, które mają na celu wzrost popytu na konkretny produkt/usługę i ich pochodne.
Rozwinięcie linii artykułów jest precyzyjnie związane z rozwojem produktu i badaniami rynku. Aby zapoznać się z potrzebami Klientów w celu uzyskania odpowiedzi najczęściej wykorzystuje się ankiety. Nieistotne czy Twoja firma jest duża, czy po prostu prowadzisz sklep – postaraj się uzyskać informację co podoba się Twoim Klientom w danym produkcie czy usłudze. Dzięki temu uzyskasz informacje co i jak należy zmienić.
Budowanie renomy
Przedsiębiorstwa najczęściej kreują swój wizerunek poprzez nadanie unikalnej nazwy oraz znaku graficznego. Godziwa marka budzi określone emocje wśród konsumentów i motywuje ich do korzystania z usług danej firmy. I dlatego też, taktyka Twojej firmy powinna być zbudowana na dostosowaniu się do rzeczowych potrzeb Klientów.