Bezpieczeństwo w sieci – 10 zasad, jakie warto przestrzegać

Raz po raz słyszymy o atakach hakerów, którzy próbują się dostać do naszych komputerów i wykraść poufne dane. To właśnie z tego względu należy być wyjątkowo czujnym i zadbać o dobrą ochronę systemu, z jakiego korzystamy. Poniżej kilka zasad, których trzeba przestrzegać, aby nasz komputer nie został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub, co gorsza, nie skradziono nam pieniędzy z konta bankowego, do jakiego logujemy się za pomocą dostępu do internetu.

1. Zadbaj o skuteczny i renomowany program antywirusowy. Za większość dobrych programów trzeba płacić, ale zwykle nie są to duże pieniądze, które będą prawidłowo zainwestowane.

2. Uruchom firewalla na poziomie ochrony średnim, a nawet bardzo wysokim.

3. Regularnie aktualizuj oprogramowanie i bazy danych wirusów. Niestety, programy darmowe rzadko posiadają taką możliwości, więc ponownie opłaca się wydać trochę grosza na licencjonowany program antywirusowy.

4. Nie pobieraj aplikacji czy programów, których źródło jest niepewne. Nade wszystko nie otwieraj żadnych linków czy instalacji. Ignoruj takie komunikaty, ponieważ mogą to być złośliwe alerty.

5. Logując się do strony banku musisz mieć pewność, że adres posiada aktualny certyfikat. Zwykle jest on opatrzony kłódką. W przeciwnym wypadku natychmiast opuść podejrzaną stronę zanim jeszcze wpiszesz swój login i hasło.

6. W sieci nigdzie nie dziel się swoimi danymi osobistymi oraz hasłami i loginami. Pamiętaj, że żaden bank nie będzie cię o to prosił. Jeśli napotkasz taki komunikat, możesz być niemal pewien, że to próba wyłudzenia danych i kradzieży hasła, która będzie mieć poważne konsekwencje.

7. Nie podłączaj swoich kart pamięci czy dysków zewnętrznych do nieznanych komputerów, bo łatwo je zainfekować wirusem. Nigdy też nie użyczaj w tym celu swojego komputera.

8. Staraj się nie odwiedzać stron, w których będą cię wabić niesamowitymi atrakcjami, bo tam często znajdują się zainfekowane pliki, jakie łatwo pobrać na swój komputer.

9. Często skanuj system w poszukiwaniu wirusów, bo mimo dobrej ochrony, te mogą się same zainstalować na twoim komputerze, łączyć z internetem i przekazywać twoje dane, hasła itp.

1o. Nie rozsyłaj e-maili, jeśli nie znasz osoby wysyłającej. Nie warto też otwierać żadnych linków czy instalować pliki z załączników nieznanej poczty, która do nas przychodzi.

Przestrzeganie tych zasad i zachowanie ostrożności zapewni bezpieczeństwo i sprawi, że będziesz bardziej chroniony przed złośliwym oprogramowaniem, jakiego w sieci nie brakuje. Oczywiście, żaden program antywirusowy nie daje 100% skuteczności, dlatego lepiej być przezornym. Co ważne, należy też dbać o własny wizerunek w internecie, nie publikować swoich zdjęć czy filmów, które mogłyby się stać potencjalnym zagrożeniem. Raczej nie warto nikomu ufać i wierzyć, że ma dobre zamiary. Pamiętajmy, że wszystko co zostanie raz wprowadzone do sieci, zostaje tam już na zawsze, dlatego należy dobrze przemyśleć czy faktycznie warto się gdzieś uzewnętrzniać i publikować swoje prywatne dane, dokumenty, zdjęcia czy przemyślenia.

0 Shares:
Polecamy również