Każdy, kto stoi przed zadaniem stworzenia strony internetowej zastanawia się nie tylko nad wyborem kreatywnej firmy, która się tym zajmie, ale także poszukuje hostingu oraz domeny. Na temat hostingu pisaliśmy już wcześniej, więc teraz czas na domenę.
Czym jest domena?
Domena to po prostu adres strony internetowej. Musimy ją stworzyć, ewentualnie wybrać z tych dostępnych, a potem za nią zapłacić. Zwykle trzeba opłacać domenę przez rok, np. w formie jednej raty, a później, jeśli wykazujemy zainteresowanie dalszym jej przedłużeniem, będzie należało za to zapłacić. Bywa, że jej cena wzroście, ze względu na „widzi mi się” dystrybutora, ale także pewne zmiany na rynku itp. Należy to wszystko wziąć pod uwagę przy wyborze, ale pamiętajmy, że po roku możemy zwyczajnie zrezygnować z dalszego opłacania domeny i przechodzi ona wówczas w czyjeś ręce.
Jak wybrać nazwę domeny?
Temu zadaniu należy poświecić maksymalnie dużo uwagi. Raczej postawmy na proste nazwy, najlepiej pomijając polskie znaki i szukając synonimów bez znaków diakrytycznych, a także bez oddzielana poszczególny fraz czy słów myślnikami. Im dłuższa nazwa, tym większe szanse, że nie zapadnie w pamięci klientom. Domena wcale nie musi nawiązywać bezpośrednio do nazwy firmy, ale na przykład do charakteru działalności, branży czy usługi lub produktów. Takie domeny są bardzo chwytliwe.
Czy wszystkie ciekawe domeny są już zajęte?
Faktyczne, wiele dobrych i trafnych domen jest już zajętych. Nie znaczy to, że musimy zrezygnować. Czasem można bowiem odkupić jakąś nazwę, której właściciel po prostu już nie chce, bo na przykład nie ma czasu się tym więcej zajmować. Warto w takim wypadku sprawdzić, czy strona internetowa działająca pod taką domeną nie miała negatywnych opinii. Wówczas bardzo trudno nam będzie uwolnić się od tego nieprzyjemnego klimatu. Trzeba jeszcze pomyśleć o rozszerzeniu domeny. Tu nie ma co wymyślać i najlepiej wybrać rozszerzenie „com” lub „pl”, ponieważ są najpowszechniejsze, choć bywa, że wszystkie oryginalne też są już zajęte. poszukiwać.