7 błędów wizerunkowych, przez które firma może stracić klientów

Doskonały logotyp, chwytliwa nazwa czy maksymalnie dopieszczona reklama to nie jedyne części składowe wizerunku marki. Istotnych jest również kilka innych czynników. Sposób, w jaki Twoja firma jest postrzegana na rynku, często decyduje o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia. Wszystkie nieodpowiednie decyzje czy działania niosą ryzyko utraty zaufania wśród klientów, a jego odzyskanie w wielu przypadkach może być niezwykle trudne. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych błędów wizerunkowych i podpowiadamy co zrobić, by ich uniknąć.

Brak spójności w strategii marketingowej

Młode firmy bardzo często popełniają błąd, polegający na prowadzeniu niekonsekwentnej komunikacji na wielu platformach. Przygotowując się do udostępnienia na rynku produktu lub usługi, warto przyjąć jasno określony styl materiałów marketingowych oraz wypowiedzi np. na blogu czy w mediach społecznościowych. Publikowane teksty, grafiki oraz filmy powinieneś oprzeć o dopasowany do odbiorcy język. Pomoże Ci w tym księga identyfikacji wizualnej i dobrze zaplanowana strategia content marketingu. Spójna komunikacja buduje charakterystyczny wizerunek marki, wyróżniając ją na tle innych firm.

Nieuzasadnione rozszerzanie działalności

Pamiętaj, że odbiorcy wybierają produkty lub usługi Twojej marki, ponieważ zaspokajają one ich potrzeby. Nie każda firma może sprzedawać dowolny asortyment. Określ to, co wyjątkowego ma do zaoferowania Twoja marka i skup się na tym. Wyjście szeroko poza ramy założone na początku działalności może zmylić odbiorców lub nadszarpnąć ich zaufanie. Jeśli sprzedajesz smartfony, nie próbuj podbijać rynku ubrań dla dzieci. Dobrym pomysłem będzie natomiast uzupełnienie oferty o akcesoria do telefonów. Postaw na asortyment podobny do tego, z którym pracujesz od lat. Jeśli natomiast koniecznie chcesz rozszerzyć działalność, najlepszych wyjściem będzie uruchomienie drugiej marki.

Zbyt duże skupienie się na sobie

Możesz pomyśleć: „Cóż, to przecież moja własna marka, prawda?” I będziesz mieć rację. Używasz swojego wizerunku, aby przyciągać do siebie ludzi, którzy mogą zostać przyszłymi klientami. Ale to nie znaczy, że Twoja marka musi być egocentryczna – powinna raczej pokazywać Twoją osobowość i wartości, koncentrując się na odbiorcach. Warto przestać przejmować się like’ami w mediach społecznościowych, a zamiast tego skupić się na budowaniu relacji z publicznością. Podobnie jak w przypadku każdego związku – jeśli za bardzo skoncentrujesz się na sobie, więź ta nie przetrwa zbyt długo. Warto interesować się swoją publicznością. Skupiając się na innych, przyciągniesz więcej osób i uzyskasz bardziej autentyczny, osobisty kontakt z odbiorcami.

Oczekiwanie natychmiastowych efektów

Budowa profesjonalnego wizerunku nie może zostać przeprowadzona z dnia na dzień. Z marką jest trochę jak z pięknym kwiatem –  uprawa i doskonalenie wymaga czasu, aby uzyskać ostateczny, imponujący efekt. Nie myśl, że w ciągu kilku miesięcy staniesz się wielką rozpoznawalną firmą. Spodziewaj się, że zajmie to trochę czasu i będzie wymagać od Ciebie wysiłku. Twój wizerunek jest kulminacją wielu rzeczy, takich jak tworzenie sieci kontaktów, pisanie artykułów, współpraca z innymi i angażowanie się w media społecznościowe. Potrzeba czasu, aby ugruntować swoją pozycję i wyróżnić markę na tle konkurencji. Nie poddawaj się. Uświadom sobie, że odrobina cierpliwości i intensywnej pracy pozwala uzyskać doskonałe wyniki.

Brak indywidualnego contentu

Jeśli w swojej strategii marketingowej ograniczasz się do udostępniania treści innych osób, zachowujesz się trochę jak zespół, który gra tylko covery innych grup. To miłe i nie ma w tym nic złego, ale nie zbudujesz w ten sposób wizerunku eksperta. Kiedy udostępniasz treści od innych liderów opinii, odbiorcy nie będą widzieć potrzeby podążania za Tobą, gdy będą mogli obserwować innych i bezpośrednio korzystać z ich materiałów. Postaraj się umieścić swój własny głos w internecie. Podziel się wiedzą i doświadczeniem z odbiorcami w formacie, który Ci się podoba. Niezależnie od tego, czy piszesz artykuł, tworzysz film, czy też nagrywasz podcast, to właśnie oryginalna treść przyciągnie do Ciebie nowych odbiorców.
Stosowanie nieetycznych praktyk
Wszyscy znamy siłę cyfr w mediach społecznościowych. Gdy widzimy, że marka ma więcej polubień, myślimy, że jest bardziej wiarygodna. Niestety, skłoniło to niektórych do udziału w nieetycznych praktykach, takich jak kupowanie obserwujących lub reakcji pod swoimi postami. Działania te często przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Po pierwsze, sztuczna publiczność nie zapewni prawdziwego zaangażowania. Po drugie, ludzie prędzej czy później dowiedzą się o nieuczciwych praktykach i mogą na dobre odwrócić się od danej marki. Warto więc podjąć wysiłek, zlokalizować grupę docelową i nawiązać z nią kontakt. Dostarczaj ciekawe treści i angażuj się w branżowe dyskusje. Ten rodzaj działalności zapewni Ci autentyczne polubienia i obserwujących, za których nie musisz płacić.

Ignorowanie siły influencerów

Tworzenie treści to świetny pierwszy krok do budowania wizerunku, ale jeśli wyłącznie je przygotujesz i udostępnisz w swoich mediach społecznościowych lub na blogu, możesz nie osiągnąć oczekiwanych efektów. Musisz poszukać sposobów na skupienie uwagi na swoich treściach. Świetnym sposobem w tym przypadku jest skorzystanie pomocy influencerów. To osoby, które mają dużą oraz lojalną publiczność. Mogą zapewnić dodatkowy zasięg dla Twoich treści i zdecydowanie lepszą widoczność marki. Nie musi to być największy wpływowy podmiot w Twojej branży – rozejrzyj się wśród znajomych lub na lokalnym rynku, a może znajdziesz kogoś, kto jest zainteresowany współpracą.

Nie pozwól, aby te powszechne błędy wizerunkowe zaszkodziły Twojej marce. Przygotuj dobrą strategię marketingową, stwórz atrakcyjne treści, promuj je we właściwy sposób i uzbrój się w cierpliwość. Nie wymaga to wcale dużych nakładów finansowych. Jeśli jednak nie wiesz, jak zabrać się za budowanie profesjonalnego wizerunku marki, możesz skorzystać z pomocy ekspertów, który wskażą najefektywniejsze rozwiązania i poprowadzą właściwe działania w Twoim imieniu.

Polecamy również