Jak nie dać się oszukać podczas zakupów w internecie?

Polski rynek e-commerce kwitnie, ale należy mieć świadomość, że pewien procent sprzedawców jest nastawionych wyłącznie na oszustwo. Koniecznie warto przestrzegać kilku zasad, aby nie stracić grubej kasy kupując przysłowiowego „kota w worku”.

Znaj swoje prawa

Czy aby na pewno dobrze znamy swoje prawa konsumentów? Raczej rzadko mamy świadomość co możemy, a czego nam nie wolno podczas zakupów w internecie. Polecamy stronę utworzoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.ezakupy.uokik.gov.pl., która jasno przedstawia obowiązki sprzedającego. Pamiętajmy, że podczas dokonywania zakupów online mamy nieco inne prawa, niż w handlu tradycyjnym. Mamy na przykład prawo zwrotu towaru w dłuższym czasie, bez podania przyczyny. Jest tak dlatego, że przecież nie mieliśmy szansy fizycznie zapoznać się z przedmiotem zakupu. W klasycznym sklepie możemy go dotknąć i zadecydować.

Nie daj się nabrać na zbyt niską cenę

Szukając interesujących cię produktów zawsze porównuj sklepy, jakie je oferują, a nade wszystko ich ceny. Jeśli okaże się, że dany produkt jest dużo tańszy od identycznego w innym sklepie, to nie łudź się, że po zakupie go w ogóle otrzymasz. To bardzo często działanie oszustów, starających się zarzucić przynętę poprzez niezwykle atrakcyjną cenowo ofertę, a po dokonaniu transakcji niczego nam nie wysyłają. Nie bądź więc naiwny i uważnie dokonuj zakupów.

Sprawdź dane sklepu online

Zanim klikniesz „kup teraz”, zbadaj czy taki sklep w ogóle istnieje. Wystarczy rzucić okiem w spis firm, działalności gospodarczych. Warto także wpisać sobie podany adres w Google Maps, poszukać jakiegoś szyldu, marki itp. Oczywiście, niektóre sklepy istnieją w prywatnych domach, aczkolwiek jeśli sprzedawca nie podaje nam swojego numeru telefonu kontaktowego, wówczas lepiej nie ryzykować zakupu. Jeszcze przed zakupem sprawdźmy ten numer wykonując krótki telefon. Czasem poprzez kontakt osobisty, sposób rozmowy, a także telefonicznej obsługi możemy ocenić z kim naprawdę mamy do czynienia.

0 Shares:
Polecamy również
Czytaj dalej

Psychologia koloru

Oglądając reklamy w prasie czy telewizji, nie koniecznie zdajemy sobie sprawę, z oddziaływania jakie wywołują barwy na nasze…
Czytaj dalej

Selfie na wakacjach

Nie ma już nawet co ukrywać, że podróżujemy, doświadczamy i zwiedzamy piękne miejsca dla siebie, bo tak naprawdę…