Znalezienie dobrego pracownika nie jest takie łatwe. Firmy tworzą coraz częściej specjalny dział rekrutacji, żeby pozyskać właściwą osobę na dane stanowisko. Jakie cechy kandydata mają największe znaczenie? Czy poza nimi liczy się jeszcze coś?
Dobra prezencja
Jako że coraz częściej pracownik firmy jednocześnie ją reprezentuje, musi umieć się odpowiednio zaprezentować – już na etapie rekrutacji. Oznacza to, że aplikujący na dane stanowisko powinien być przekonany o swoich wartościach. Ponadto umie na podstawie swoich doświadczeń przedstawić jak najlepiej swoje superlatywy. Jest zatem doskonale przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, także pod względem swoich słabych cech, nad którymi pracuje.
Rzetelność, sumienność, zaangażowanie
Pomimo tego, że zakres wymagań, jakie kandydat musi spełnić, staje się coraz szerszy, wciąż najważniejsze są te główne cechy. Mianowicie idealny pracownik to ten, który po prostu „nie zawala” albo zdarza mu się to rzadko. Jeśli rzetelnie i sumiennie podchodzi do wykonywanych obowiązków i z pełnym zaangażowaniem, można przypuszczać, że wykona swoją pracę co najmniej dobrze.
Dyspozycyjność i lojalność
Firma, która poszukuje pracownika na dany etat, chciałaby wiązać z nim dalszą przyszłość. Dlatego też najczęściej zatrudnia się osoby, które widzą się w danym miejscu pracy co najmniej przez rok lub dwa. Najlepiej, jeśli dobry kandydat w ogóle nie myślałby o zmianie pracy w przyszłości.
Kolejną taką cechą, którą powinna się wyróżniać osoba aplikująca o angaż, to dyspozycyjność. Niekiedy oznacza to, że trzeba przyjść do pracy wcześniej albo zostać po godzinach. W niektórych firmach dyspozycyjność może wiązać się też z nieregularnym czasem pracy, np. „na telefon”. Wygląda to najczęściej tak, że pracownik otrzymuje zlecenie i wtedy powinien mieć czas, żeby w pełni zaangażować się, by wykonać je w danym terminie (zwykle krótkim).
Empatia, dobra aparycja i pozytywna energia
Firma bardzo często podaje w opisie wymagań związanych z danym miejscem pracy, że aplikant może liczyć na dobrą atmosferę. By tak faktycznie było zespół powinien składać się przede wszystkim z ludzi, którzy mają dobre usposobienie. Pozytywna energia działa zwykle motywująco i inspirująco. Zdecydowanie lepiej pracuje się wśród ludzi dobrze usposobionych, nawet jeśli wykonuje się rutynowe zadania, czy „zostaje po godzinach”.
Dobra aparycja przydaje się najczęściej na określonych stanowiskach. Zwykle wszędzie tam, gdzie pracownik będzie regularnie przeprowadzać rozmowy telefoniczne. Poza tym miła aparycja sprawia, że łatwiej zapamiętać kandydata, ponieważ od razu wzbudza dobre emocje.
Empatia to z kolei ta cecha, która przydaje się w zasadzie codziennie i w różnych sytuacjach. Pracownik powinien wiedzieć, jak się zachować, żeby nie urazić drugiej osoby. Ponadto jego wyczucie może nieraz sprawić, że obsługa klienta w jego wykonaniu zapewni firmie wiele pozytywnych opinii.
Autentyczność
Rekruterzy odrzucają kandydaturę osób, które w swoich dokumentach zamieszczają informacje nie do końca zgodne z prawdą. Równie ważne jest to, by kandydat był dokładnie taki, jak się go widzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Nawet jeśli ktoś ma dość szablonowe zainteresowania, takie jak oglądanie telewizji, czy czytanie książek, lepiej nie próbować „podkoloryzowywać” siebie w oczach rekrutera. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że zainteresowania powinny być w w jakimś stopniu powiązane z pracą, jaką się wykonuje, czy dotyczącą stanowiska, na jakie ktoś się ubiega.
Nie oznacza to, że kandydat, który np. chciałby pracować w agencji aranżacji wnętrz, musi interesować się wyłącznie designem i aktualnymi trendami w meblarstwie, czy kolorystyce. Niemniej dodając jedną taką tematykę związaną z zawodem oprócz innych zainteresować dobrze wygląda w oczach rekrutera.
Właściwe podejście do pracy
Rekrutujący na dane stanowisko w firmie chcieliby na ogół pozyskać osoby, które wiedziałyby od razu, po co chcą tę pracę i jakie są ich oczekiwania. Liczy się również to, by kandydaci widzieli wartość w szansie, jaka się przed nimi otwiera, gdy mogą uzyskać angaż w danej instytucji. Czasem zdarza się, że kandydat teoretycznie spełnia wszystkie wymagania, a jego podejście do pracy sprawia, że ostatecznie nie jest najlepszym wyborem dla firmy.
Jeśli najważniejsze jest wysokie wynagrodzenie z comiesięczną podwyżką i dłuższe wczasy częściej niż dwa, trzy razy w roku, to można mieć poważne wątpliwości. Wyjątkiem są oczywiście stanowiska wyższego szczebla, jednak nawet i wtedy liczy się bardziej podejście na zasadzie „członka drużyny” i „gry do jednej bramki”.
Nieraz kandydaci już na wstępie zadają takie pytania, które mogą sugerować rekrutującemu, że wkład takiej osoby w rozwój firmy będzie raczej niewielki. Jednym z nich jest pytanie się o dni wolne. Jeśli aplikujący nie poda dobrego powodu, dlaczego jest to dla niego takie ważne zanim jeszcze otrzyma pracę, lepiej się zastanowić, czy warto poruszać ten temat.
Firma częściej zatrudnia też osoby, które chcą i są gotowe, żeby pracować, nawet jeżeli brakuje im niektórych umiejętności. Łatwo poznać takiego kandydata po sposobie jego bycia, po tym jak podchodzi do każdego pytania i jakich udziela odpowiedzi. Faktycznie zainteresowany ofertą pracy, będzie dopytywać się, kiedy może spodziewać się odpowiedzi. Może być też ciekawy, czy powinien np. spełnić inne wymagania poza tymi, o których mowa w opisie oferty pracy.