Mowa ciała – jak ją odczytać?

Mowa ciała, często nazywana również komunikacją niewerbalną. Mowa ciała obejmuje gesty i ruchy ciała, mimikę czy postawę i ukierunkowanie ciała. Umiejętność odpowiedniego wykorzystania komunikacji niewerbalnej może mieć znaczący wpływ na łatwość nawiązywania kontaktów, atrakcyjność i pozytywny nastrój. Do tej pory nie ustalono konkretnej zasady czy instrukcji jak korzystać z mowy ciała. To co robisz może zostać różnie zinterpretowane w zależności od kontekstu i osoby, z którą akurat mamy styczność. Poniżej kilka zachowań składających się na mowę ciała. Mam nadzieję, że ich dopracowanie może pomóc w lepszy sposób komunikować się z otoczeniem.

Mruganie

Normalna częstotliwość mrugania to około 6 – 8 razy na minutę. Pod wpływem stresu człowiek może jednak mrugać znacznie częściej. Chcesz wiedzieć, kto na spotkaniu jest najbardziej zdenerwowany, a kto bardziej wyluzowany? Popatrz na oczy.

Skaczące spojrzenie

Gra w łapanie spojrzenia bardzo często odbywa się pomiędzy chłopakiem i dziewczyną. Oznacza to, że druga osoba ma rozbiegane i rozproszone myśli. Czy on mnie lubi? Czy ja go lubię? Czy na pewno chcę żeby on tu podszedł? Ponadto w przeciwieństwie do wpatrywania się, tego typu spojrzenie działa jak środek ochronny – nie zbliżaj się do mnie, jeśli nie chcesz zostać odrzucony.

Drapanie po nosie

Nie daj się złapać na kłamstwie. Podczas mówienia kłamstw często następuje przypływ adrenaliny. Powoduje to rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych, co może objawiać się swędzeniem nosa. Innym objawem kłamstwa jest stałe spojrzenie. Kłamca bardzo często zbytnio koncentruje się na osobie, którą okłamuje, co objawia się przytrzymaniem na niej spojrzenia.

Obniżanie spojrzenia

To gest pokory bardzo często wykonywany nieświadomie. Technikę tę bardzo często wykorzystują małe dzieci, wywołując od razu odpowiednią reakcję rodziców. Widząc taki gest, druga osoba od razu zaczyna odczuwać empatię.

Zaciskanie ust

Zwężenie ust jest wyraźną oznaką gniewu. Jeśli człowiek jest naprawdę zdenerwowany, choćby nie wiadomo jak się starał, nie będzie w stanie tego ukryć.

0 Shares:
Polecamy również
Czytaj dalej

Szklane domy nadchodzą

Dziś w słoneczny poranek natchnąłem się na bardzo ciekawy artykuł opasujący “POMYSŁ NA SZKLANE DOMY”. Mam nadzieję, że…