Kolory i marketing

Przeciętny użytkownik Internetu pewnie nie zdaje sobie sprawy, że kolor w marketingu, także wirtualnym, ma ogromne znaczenie w sprzedaży i kształtowaniu wizerunku firmy. Specjaliści zajmujący się tworzeniem marki, fachowcy od identyfikacji wizualnej mają dostęp do tej tajemnej wiedzy, jaką jest psychologia kolorów i starają się korzystać z wszystkich jej teoretycznych założeń, aby kreować najbardziej podatny na odbiorców przekaz.

Psychologia kolorów w sposób jasny obrazuje jaki wpływ mają barwy na człowieka. Nie chodzi tu wyłącznie o ich zmysłowe i emocjonalne znaczenie dla odbiorcy, ale także np. wzmożenie i przyśpieszenie jego reakcji. Jest to nam znane głównie w przypadku koloru czerwonego, który nie bez przyczyny stał się powszechnym na całym świecie kolorem sygnalizacji drogowych. Jego wpływ na człowieka jest zdumiewający, ponieważ niemal o 13 % przyśpiesza nasze reakcje. To szczególnie ważne np. podczas konieczności szybkiego hamowania.

Oddziaływanie barw

Kolor czerwony

Czerwień jest silnie emocjonalny. Jego najlepszą cechą jest szybkie skłanianie ludzi do decyzji. Z tego właśnie względu jest często używany dla nagłówków, podkreślenia przecen produktów czy okazji.

Kolor pomarańczowy

Trafia głównie do klientów młodych. Symbolizuje radość i fascynację. Bardzo często używany jest w branży spożywczej, ponieważ stymuluje apetyt.

Kolor żółty

Znany głównie z loga Mc’Donalna. Ma się kojarzyć z radością, energią i szczęściem. Jego celem jest wywołanie przyjemnych doznań.

Kolor zielony

Nierzadko symbolizuje naturę i to właśnie z nią jest najpełniej kojarzony. Ma oznaczać płodność, świeżość i harmonię. Ze względu na swą nienachalność lubiany jest przez klientów.

Kolor niebieski

Przywodzi na myśl głównie morze, stąd kojarzony jest z czymś spokojnym i harmonijnym. Ma być synonimem prawdy, lojalności, czystości. Nie korzysta się z niego w branży spożywczej, ponieważ w przeciwieństwie do koloru pomarańczowego, tłumi apetyt.

Kolor czarny

To tajemniczość, moc, ale także elegancja, prestiż i luksus. Korzysta się z niego w sposób wyważony i umiejętny. Luksusowe samochody chętnie kupowane są właśnie w tym kolorze.

Psychologia koloru skrywa więc całą masę wskazówek marketingowych tak przydatnych podczas kreowania stron internetowych, kształtowania wizerunku marki, loga czy identyfikacji wizualnej. Warto zadbać o to, aby w sposób intuicyjny i automatyczny pewne marketingowe treści trafiały do klienta. Jak widać mózg sam je sobie selekcjonuje.

Polecamy również