Trendy w projektowaniu webowym w roku 2021

Social media cieszą się tak dużym powodzeniem, że wiele osób może się zastanawiać, czy wciąż warto projektować i budować strony internetowe. Jednak własny adres WWW wciąż jest podstawowym miejscem w sieci (lub powinien być), gdzie można dowiedzieć się czegoś z pierwszej ręki o kimś albo o firmie. Opłaca się zatem w dalszym ciągu inwestować w stronę internetową. Jak powinna wyglądać witryna online, żeby już na starcie mieć przewagę nad konkurencją? Warto zapoznać się z trendami webowymi, które eksperci wyróżnili w roku 2021.

Kontrast – duża grafika, mała czcionka

Strony WWW, które jawią się jako niezwykle popularne, jeśli chodzi o sposób prezentowania treści to takie, gdzie projektant „puszcza oko” do wzrokowców.

Czy tylko wzrokowcy zwrócą uwagę na większe ikony? Z pewnością nie, ponieważ obecnie można zauważyć, że internauci bardziej „prześlizgują się” po treści, niż faktycznie ją czytają. Być może to efekt wszechobecnych ekranów dotykowych, zalewu informacjami w sieci lub prozaiczny i chroniczny brak czasu.

Jakby nie było, stawiając na duże grafiki dopełnione treścią o małym rozmiarze, można wzbudzić zainteresowanie. Zwłaszcza jeśli tekst znajduje się w widocznym miejscu, nie jest zbyt obszerny, a do tego na tyle interesujący, że odwiedzający chce „kliknąć w kafelek”.

Trójwymiarowość stron WWW

Dlaczego by nie zaprojektować strony, która „wychodzi z ekranu”? Obok stron 3D nie sposób przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli taki design wykorzystuje się do stworzenia firmowej witryny.

Najlepszym przykładem trójwymiarowego serwisu jest ten, w którym zakładki są podzielone na bloki oddzielone od siebie niewielką pustą przestrzenią. Przypominają do złudzenia dynamiczny nagłówek, w którym zmieniają się co chwilę obrazy.

Chcąc uzyskać efekt 3D, można również zastosować różne triki związane z cieniowaniem, czy kątem padania światła. Niegdyś na stronach sklepów trójwymiarowe były jedynie przyciski służące do zamawiania produktu. Obecnie można bardziej efektownie wyróżnić różne elementy graficzne, które „nie są płaskie”, na przykład menu, czy tło.

Asymetryczne sekcje na witrynie

Dzięki asymetrii można stworzyć ciekawy wygląd, wyróżniając m.in. te treści, które odwiedzający powinien zobaczyć najpierw. Jeśli mówimy o stronie firmowej, warto za pomocą tej metody zwrócić uwagę na nowości lub bestsellery w ofercie. W ten sposób można odciągnąć wzrok od tych usług lub produktów, które nie cieszą się aż takim zainteresowaniem.

Z kolei na blogu asymetria jest pomocna, gdy w efektowny sposób chciałoby się wyróżnić nowe wpisy albo najciekawsze komentarze.

Asymetria może dotyczyć zarówno bloków tekstowych, jak i sekcji, w której dominuje grafika. Równie dobrze asymetrię warto zastosować jako layout witryny i wtedy udaje się uzyskać oryginalność, co także dobrze wpływa na postrzeganie strony i osoby bądź firmy, która jest jej właścicielem.

Dynamiczne strony internetowe

Strony internetowe, które wyglądają jak prezentacja, gdy przejdzie się do strony głównej, są zwykle oszczędne, jeśli chodzi o treść powitalną. Grafika doskonale zastępuje długie wstępy, z których można się dowiedzieć, czego dotyczy witryna, bądź też do kogo ona należy.

Poza tym dynamiczna szata graficzna zdecydowanie oddziałuje na perswazję, dlatego bardzo często z takich rozwiązań korzystają firmy proponujące usługi. Patrząc na to, jak na ekranie pojawiają się nowe obiekty i elementy tła, podświadomie utożsamia się takie rozwiązania z atmosferą, czy sposobem, w jaki przedstawiciele danej instytucji dbają o klienta. Szybkość przemawia do odbiorcy bardziej niż kiedykolwiek, a najlepiej udaje się ją oddać właśnie poprzez dynamicznie zmieniającą się szatę graficzną.

Intrygujące czcionki i sposoby rozmieszczenia treści

Dobór czcionki także wpływa na jakość witryny i to, jak się ją odbiera. Obecnie można zauważyć, że na różnych stronach stosuje się wiele różnych fontów – inne do nagłówków, inne do akapitów i inne do stopki. Nieraz efektowna czcionka sprawia, że treść można odbierać jako bardziej wciągającą i wartościową.

Szczególnie gdy w połączeniu z innymi rozwiązaniami, strona WWW ma swój niepowtarzalny klimat. Przydaje się wszędzie tam, gdzie ważne jest, by odbiorca zapoznał się z jak najszerszym zasobem serwisu i wracał do niego regularnie. Tak, to najczęściej blogerzy „mają fioła” na punkcie czcionek, chociaż można docenić wybór nietypowego pisma komputerowego także na serwisach branżowych lub poświęconych eventom i newsom.

Rozmieszczenie treści również sprawia, że strona jest bardziej interesująca. Zamiast dużych bloków tekstowych, warto je co najmniej dzielić na mniejsze. Opłaca się też stosować różne rozmiary fontów, nie tylko do nagłówków, ale i w treści. W ten sposób podkreśla się istotne informacje, czy też te, które warto doczytać po przeczytaniu artykułu lub wpisu na blogu, podane np. jako ciekawostka, wyjaśnienie lub przypis.

Czy warto inspirować się trendami webowymi?

Odwiedzający są bardziej przekonani do witryny, która jest nowoczesna. Pierwsze wrażenie bywa istotne. Wciąż od niego zależy, czy odbiorca pozostanie na stronie. Niemniej kopiowanie, czy powielanie rozwiązań, jakich jest pełno w roku 2021, mija się z celem.

Strona może i będzie współczesna pod względem designu, ale nie wyróżni się na tle innych, podobnych. Warto więc łączyć ze sobą różne trendy webowe na jednym serwisie. Nie można przy tym przeładować witryny różnymi fajerwerkami, gdyż zamiast przykuwać uwagę, wygląd będzie rozpraszać.

Polecamy również