TikTok – w pogoni za marketingowymi trendami

Jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych na świecie, znajdująca się w tej samej lidze co Facebook, Instagram czy Twitter. Numer jeden na listach najchętniej pobieranych aplikacji na Androida oraz iOS w kilkudziesięciu krajach. I wreszcie – najnowszy obiekt zainteresowań marketingowców, którzy w krótkich filmikach dostrzegają olbrzymi potencjał promocyjny. Podpowiadamy, czym jest TikTok, kto z niego korzysta i jak Twoja marka może rozpocząć działania na tej platformie?

TikTok to aplikacja mobilna, która powstała w 2016 roku. Za jej pośrednictwem użytkownicy dzielą się stworzonymi przez siebie filmami. Początkowo były to amatorskie teledyski do znanych utworów. Dziś różnorodność na platformie jest większa – pojawiają się nagrania stand-uperów, podróżników, miłośników mody, kosmetyczek, fryzjerów, sportowców, rzemieślników i ludzi, którzy po prostu dzielą się tym, co wydarzyło się w ich życiu.

Większość filmów na TikToku ma długość do 15 sekund, chociaż można tworzyć i udostępniać 60-sekundowe nagrania, przypominające Instagram Stories. Oczywiście, twórcy to zaledwie niewielki procent użytkowników platformy – większość osób nie udostępnia własnych klipów, a jedynie śledzi i komentuje poczynania znajomych lub celebrytów.

Kto najchętniej korzysta z TikToka?

TikTok został stworzony z myślą o nastolatkach i młodzieży, czyli ludzi z tzw. pokolenia Z. Aplikacja najczęściej trafia na telefony osób w wieku od 13 do 24 lat. Ta grupa stanowi ponad 40% całkowitej bazy użytkowników, na którą składają się już prawie dwa miliardy kont. Dlaczego to właśnie oni najchętniej korzystają z tej platformy? Nie znają świata bez internetu, klikają wszystko, co wydaje się być interesujące, lubią niezobowiązującą rozrywkę, mają dużo czasu na jej konsumowanie, w cyfrowym świecie są odważni i chcą być zauważeni. TikTok im to umożliwia.

Tutaj trafiamy na jeden z najważniejszych argumentów za tym, dlaczego warto wykorzystywać aplikację do promowania swojej firmy – w znakomity sposób można „wychować” sobie przyszłych klientów. Użytkownicy TikToka to grupa, która nie dysponuje jeszcze zasobnym portfelem, więc nie o sprzedaż powinny starać się marki, ale o budowanie wizerunku. Im wcześniej trafisz do świadomości nowych potencjalnych klientów, reklamując w tle swoje produkty czy usługi, tym większa szansa, że zbudujesz społeczność, która w przyszłości będzie przynosić zyski.

Na TikToku nie brakuje osób ze świata sportu i show-biznesu. Znajdziemy tam m.in. Roberta Lewandowskiego, którego konto w ciągu trzech tygodni zdobyło ponad 1 milion obserwujących. Obecna jest również żona piłkarza – Anna. Sporą popularność zdobywają nagrania Julii Wieniawy, Ady Fijał, Dawida Kwiatkowskiego i… Maryli Rodowicz. Światowy top celebrytów reprezentują: Beyonce, Jennifer Lopez czy Kim Kardashian.

Jak możesz promować swoją markę na TikToku?

Istnieją trzy główne sposoby na prowadzenie działań marketingowych na TikToku:

  1. Własny kanał i nagrywanie autorskich filmów

Na TikToku liczba osób obserwujących Twoje konto jest często sprawą drugorzędną. Nagrania mają szansę na zdobycie tysięcy wyświetleń bez konieczności gromadzenia dużej liczby fanów lub płacenia za reklamę. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią jakość filmu, niezły montaż, wybrać podkład muzyczny z popularnych utworów i umieścić pod filmem kilka odpowiadających jego treści hashtagów. Regularne publikacje oraz podążanie za tiktokowymi trendami przełoży się na szybki wzrost popularności Twojego profilu.

  1. Współpraca z influencerami

Tak jak każdy inny serwis społecznościowy, również TikTok ma swoje gwiazdy, które gromadzą pod nagraniami miliony fanów. By wypromować markę lub produkt, możesz podjąć współpracę z popularnymi influencerami. Działania odbywają się na podobnych zasadach, co na Facebooku, YouTube czy Instagramie. Zmienia się tak naprawdę tylko forma reklamy i grupa odbiorców. Pamiętaj, by tiktokowym gwiazdom dać dużą swobodę w tworzeniu treści – nagrania na tym portalu wyraźnie różnią się od wypieszczonych klipów reklamowych. Film reżyserowany okiem specjalisty ds. marketingu może wypaść niewiarygodnie.

  1. Płatna reklama

Na TikToku funkcjonują aktualnie cztery formaty reklamowe. „Brand takeover” to kreacja wyświetlana w trybie pełnoekranowym po uruchomieniu aplikacji. „In-feed native video” pozwala publikować reklamy na tablicy użytkowników. „Brand lenses” włącza opcję tworzenia autorskich filtrów. Natomiast „Hashtag challenge” umożliwia wyznaczanie użytkownikom celów do spełnienia i oferowania za nie nagród. Dzięki wciąż niewielkiemu natężeniu na TikToku reklam polskich marek, masz dużą szansę, by stworzyć i uruchomić efektywną kampanię.

O czym pamiętać, rozpoczynając działania na TikToku?

Trendy, trendy i jeszcze raz trendy. Musisz być na bieżąco ze nowymi wyzwaniami, przebojowymi utworami i efektami wykorzystywanymi w montażu, by utrzymać wysokie zainteresowanie wśród odbiorców. W swoich publikacjach dbaj o odpowiednią synchronizację obrazu z dźwiękiem. Jako podkład muzyczny wykorzystuj nagrania, które są popularne na platformach streamingowych i w radiu. Istotne są również godziny publikacji treści – zastanów się, kiedy młodzież ma najwięcej czasu na oglądanie filmów. W opisach nagrań zamieszczaj zawsze kilka hashtagów, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zakładając konto na TikToku i publikując filmy z wykorzystaniem powyższych wskazówek trafisz do specyficznej, ale również bardzo perspektywicznej grupy odbiorców. Twoje działania szybko przyniosą efekty, a Ty będziesz się przy okazji dobrze bawić. Na co czekasz?

Polecamy również