Treści typu evergreen z reguły się nie starzeją. Warto więc o nich pomyśleć, jeśli ważne jest, by tworzyć content, który cały czas generuje ruch i zachęca do aktywnego korzystania ze strony, na przykład poprzez zostawianie komentarza. Pomimo tego, że korzyści z pisania takich treści jako pierwsze nasuwają się na myśl, nie są one również pozbawione wad. W tym wpisie poznasz ich mocne i słabe strony.
Dlaczego warto pisać treści typu evergreen?
Artykuł evergreen to swego rodzaju inwestycja na przyszłość. Trzeba poświęcić mu trochę swojego czasu, przemyśleć jego strukturę i to, co się powinno w nim znaleźć. Im bardziej dopracowany ponadczasowy tekst, tym lepszy będzie jego odbiór zarówno w momencie, kiedy się ukaże, jak i później, gdy będą się z nim zapoznawać kolejni użytkownicy. W przeciwieństwie do wpisów, które odnoszą się do bardziej aktualnych trendów, czy wydarzeń, evergreen jest na czasie.
Czym się różni artykuł evergreen od innych treści?
Porównując treść evergreen na przykład z typowymi newsami, można zauważyć taką tendencję, że te drugie generują większy ruch w momencie, gdy się pojawia. Jednak popularność takich informacji bardzo szybko przemija i tak naprawdę mija ich „data do spożycia”. Przestają bowiem już kogokolwiek ciekawić z racji tego, że nie wnoszą niczego nowego.
Natomiast evergreen to artykuły, które nie „podążają za modą”. Są to najczęściej merytoryczne wpisy, przydatne dla szerokiego grona odbiorców. Cieszą się zainteresowaniem wśród tych, którzy są związani ze stroną, na jakiej ukazują się te treści. Mogą również przyciągać uwagę osób, które dopiero w przyszłości mogą odwiedzić taką witrynę.
Artykuł evergreen ze względu na to, że nie traci na swojej aktualności, może być wielokrotnie udostępniany. W ten sposób staje się jakby dodatkowym pracownikiem z działu marketingu, dbającym o to, by zainteresowanie stroną nie malało w dłuższej perspektywie czasu. Taka forma promocji najbardziej się sprawdza, ponieważ jest zupełnie naturalna. Można też liczyć na to, że osoba, która zapozna się z taką treścią po raz pierwszy na stronie, zainteresuje się też innymi wpisami, jeśli będą pomocne lub powiązane np. z jej pracą lub hobby.
Jakie wpisy można zaliczyć do kategorii evergreen?
Jak już wspomniano wyżej, nie każdy content może być uważany za evergreen. Newsy to zdecydowanie nie ten kierunek w tym przypadku. Jeśli nie ma się swoich pomysłów na tworzenie ponadczasowej treści, można posiłkować się ogólnie przyjętymi założeniami, które bardzo dobrze się sprawdzają. Do evergreen można więc zaliczyć:
- rankingi,
- proces tworzenia od a do z,
- odpowiedzi na pytania użytkowników w formie FAQ,
- storytelling, na przykład historia marki lub firmy,
- opinie i recenzje dotyczące konkretnych produktów,
- tworzenie list odpowiadających działalności firmy lub powiązane z tematyką strony,
- poradniki typu „know-how”,
- tworzenie bazy pojęć właściwej dla strony, branży, marki lub firmy.
Jakie są zalety artykułów evergreen?
1. Evergreen to większy ruch na stronie
Artykuły te są ponadczasowe – tworząc poradnik, można mieć pewność, że się nie zdezaktualizuje. Będzie więc przyciągać coraz większą liczbę osób na stronę, chociaż proces ten będzie rozłożony w czasie. Analizując to, jak przekłada się na wzrost lub spadek zainteresowania taką treścią, nie zauważy się wyraźnych pików ani w jedną, ani w drugą stronę. W ten sposób można powiedzieć, że to właśnie takie artykuły gwarantują większy ruch i sprawiają, że treści staja się popularne wśród coraz szerszego grona odbiorców.
2. Evergreen to budowanie świadomości marki
Treści, które cały czas cieszą się powodzeniem, dają wiele dodatkowych korzyści. Na przykład pozwalają budować świadomość marki, w tym kreować firmę na eksperta w swojej wąskiej specjalizacji, czy w branży w ogóle.
3. Evergreen zapewnia widoczność strony w Google
Inną zaletą treści typu evergreen jest to, że nadają się idealnie jako content marketing powiązany z pozycjonowaniem SEO. Wystarczy w treści zawrzeć potrzebne słowa kluczowe, które są właściwe dla tematyki strony, by taka treść sprawiła, że pozycja witryny może wyraźnie podskoczyć o kilka miejsc w Google. Tym bardziej że takie artykuły cały czas zachęcają do pozostawiania komentarzy, do dzielenia się wpisami, do udostępniania ich na swoich profilach społecznościowych. Każde zaś takie działanie jest dobrze widziane przez roboty wyszukiwarki.
Jakie są słabe strony tekstów typu evergreen?
1. Treść evergreen z upływem czasu staje się mniej widoczna na stronie
Pisząc np. poradnik na stronę, co jakiś czas dodaje się nową treść. W związku z tym poradnik przestaje być nowym wpisem, a co za tym idzie, na stronie staje się praktycznie niewidoczny. By tak się nie stało, należy cały czas pamiętać o tym, by w kolejnych wpisach nawiązywać do materiałów typu evergreen. Jeżeli odbiorcy zapisują się do listy mailingowej, warto w niej także dodawać link do ponadczasowych treści, zwłaszcza osobom, które się wcześniej z nimi nie zetknęły.
2. Konieczność aktualizowania artykułów evergreen
Jeżeli publikuje się wpis w postaci rankingu i umieszcza się w nim daty, wtedy trzeba liczyć się z tym, że taka treść będzie aktualna tylko w roku, do jakiego się odnosi. Artykuł taki można uaktualnić na trzy sposoby:
- zmienić miniony rok w treści i datę publikacji na bieżącą,
- napisać kolejny artykuł evergreen właściwy dla następnego roku i zamieścić aktualizację pod tym, który już powstał we wcześniejszym roku,
- napisać cały artykuł od nowa, a poprzedni zachować dla siebie, by nie doszło do powielania treści na stronie.