Nabijanie w butelkę, czyli chwyty marketingowe

Najważniejszym założeniem sprzedawcy jest oczywiście to, aby Klient kupił dany produkt. Bez względu na to, czy jest to telewizor, prostownica do włosów, kwiaty, perfumy czy odzież. Wielu konsumentów niezmiennie daje naciągać się na sztuczki, które oferują nam handlowcy. Czy zastanawiali się kiedyś Państwo co najbardziej wpływa na nas podczas zakupów?

Zarówno małe sklepy, jak również duże sieciówki czy markety sięgają po różne rozwiązania, których celem jest zmobilizowanie Klienta do zrobienia zakupów. Bardzo często nawet świadomy konsument jest w stanie nabrać się na proste sztuczki, w rezultacie czego sięga po produkt, który tak naprawdę nie jest mu potrzebny.

Pierwszym i najczęściej stosowanym sposobem, który ma wpłynąć na Klienta jest stosowne zestawienie towaru na półkach sklepowych. Odpowiednia prezentacja asortymentu ma bardzo duże znaczenie, z uwagi na to, iż to, co znajduje się na poziomie wzroku Klienta, zauważane jest jako pierwsze. Asortyment usytuowany na niższej bądź wyższej półce zazwyczaj cieszy się mniejszym zainteresowaniem. Wszelakie sklepy i inne punkty starają się zwrócić naszą uwagę na produkty za pomocą ich odpowiedniej ekspozycji, dobrania odpowiednich kolorów, etc. Krótko mówiąc, troszczą się o to, abyśmy na początku towar zobaczyli, a dopiero w następnej kolejności go dotknęli czy powąchali.

W trakcie robienia jakichkolwiek zakupów istotne znaczenie ma również muzyka, która puszczana jest w danym punkcie. Odpowiednio dobrana często mimowolnie wprowadza nas w dobry nastrój, a co za tym idzie motywuje nas to zakupów. Najczęściej muzyka dostosowana jest do charakterystyki miejsca, do którego wchodzimy: w sklepie z kosmetykami zazwyczaj usłyszymy muzykę spokojną, w sklepie odzieżowym ukierunkowanym na młodzież – dynamiczną, zaś w sklepie z biżuterią nuty stonowane i subtelne.

Kolejnym ludzkim zmysłem, który zostaje wykorzystywany w sklepach, restauracjach czy kawiarniach jest smak Klienta. Degustacje danych produktów to bardzo popularna forma, której głównym zadaniem jest zwiększenie sprzedaży. Klient skuszony próbką produktu o wiele chętniej zdecyduje się na zakup produktu, który udało mu się poznać, niż po produkt, którego smak jest dla niego jeszcze nieznany. Podobne zachowania dostrzec możemy również w drogeriach czy perfumeriach, gdzie również jesteśmy zachęcani do testowania produktów. Próbki, które dołączane są do zrealizowanych zakupów mają na celu ponowne zwabienie Klienta i wytworzenie w nim uczucia, że próbka produktu, którą właśnie otrzymał jest niewystarczająca, a co za tym idzie, nakłonienie go do zakupu.

Polecamy również