Z powodu pandemii koronawirusa ucierpiało wiele biznesów. Niektóre firmy musiały wstrzymać lub zamknąć swoją działalność, inne – dostosować się do nowej rzeczywistości. Zmienił się nie tylko sposób projektowania czy produkcji, ale także sam marketing. W życiu konsumentów pojawiły się nowe potrzeby. Firmy muszą jak najszybciej dopasować się do tej sytuacji. Podpowiadamy, jakie trendy zaczynają dominować w marketingu po kilku miesiącach trwania pandemii.
Wizyta w sklepie bez wychodzenia z domu
Centra handlowe i galerie zostały zamknięte na kilka długich tygodni. Jedynym wyjściem dla wielu marek było przeniesienie swojej sprzedaży do cyfrowego świata. Konsumenci błyskawicznie przekonali się o wygodzie zakupów online. Nawet artykuły spożywcze częściej zaczęli zamawiać przez internet, wykorzystując opcję dostawy do domu lub odbioru zamówienia w konkretnym punkcie. Pojawiły się opinie, że po wznowieniu działalności galerii wiele salonów z odzieżą zostanie zamkniętych, a punkty, które zostaną, będą jedynie showroomami dla produktów sprzedawanych w sieci.
Specjaliści ds. marketingu poszukują więc zupełnie nowych rozwiązań w kwestii promowania oferty firm w internecie. Popularność zdobywają m.in. transmisje na żywo, podczas których prezentowane są kosmetyki, ubrania i wiele innych towarów. Ten, kto pierwszy znajdzie najskuteczniejszy sposób na dotarcie do szerokiego grona klientów online, może zyskać bardzo dużą część dowolnego rynku.
Decyzje zakupowe na podstawie nowych kryteriów
Przed pandemią o wyborze oferty danej marki często decydowała cena produktu lub usługi i dostępne opcje dostawy. Z powodu COVID-19 konsumenci zaczęli trochę inaczej podchodzić do zakupów. Wielu z nich deklaruje, że istotna stała się dla nich także prospołeczna działalność firmy. Biznes, który kieruje się dobrem szerokiej grupy odbiorców i jest w tym autentyczny, może zyskać wielu lojalnych fanów. Praktykowanie nawyków związanych z higieną, tworzenie przestrzeni sklepowych, kojarzących się ze zdrowym stylem życia czy dbanie o bezpieczeństwo klientów to świetny sposób na urozmaicenie strategii marketingowej.
Wolniejsze tempo życia i rozwój osobisty
Światowy lockdown pokazał wielu konsumentom, że można spędzać czas trochę inaczej, niż w ciągłym biegu pomiędzy codziennymi obowiązkami. Ludzie zaczęli dostrzegać nowe wartości, inwestować w siebie, szukać produktów, które poprawią zdrowie i samopoczucie. Na popularności zyskały usługi mentorskie. Osoby zainteresowane rozwojem w konkretnej dziedzinie łączą się dziś z ekspertami, by doskonalić swoje umiejętności. Z mentorami można umawiać się za pośrednictwem przeróżnych platform internetowych. To dobry sposób na dywersyfikację biznesu – jeśli jesteśmy specjalistami w konkretnej dziedzinie warto dzielić się wiedzą z innymi ludźmi, zyskując nie tylko nowe źródło przychodów, ale i pracując nad wizerunkiem marki.
Wirtualna rzeczywistość
Ograniczenie bezpośrednich kontaktów z rodziną i przyjaciółmi poskutkowało przeniesieniem części interakcji do cyfrowego świata. Serwery takich aplikacji jak Zoom, Messenger czy Apple FaceTime zostały rozgrzane do czerwoności. Niektórzy konsumenci przyzwyczaili się do komfortu oraz oszczędności czasu, jakie niosą z sobą spotkania za pośrednictwem internetowych narzędzi. To znakomita okazja do tego, by w marketingu podejmować nowe interakcje z klientami i tworzyć o wiele silniejsze relacje.
Komfort pracy z domu
Home office w ostatnich latach zyskało na popularności, ale to właśnie pandemia koronawirusa przekonała ostatnich obrońców tradycyjnego modelu pracy do zalet wypełniania obowiązków zawodowych w domowym zaciszu. W przypadku wielu firm ta chwilowa zmiana stała się standardem, który trwa do dziś. Praca zdalna również prowadzi do powstania nowej konsumenckiej rzeczywistości. Ludzie zyskali większą elastyczność w zarządzaniu swoim czasem – delikatnie zmieniły się godziny przeglądania mediów społecznościowych. Częściej zaczęli korzystać z komputerów stacjonarnych i sięgać po technologie wykorzystywane w modelu home office. Warto wziąć to pod uwagę m.in. podczas planowania nowych kampanii reklamowych.
Firmy, które najszybciej dostosują się do aktualnych potrzeb klientów i w oryginalny sposób zajmą się tak popularnymi tematami, jak dbanie o zdrowie, spotykanie się w sieci czy załatwianie wielu codziennych spraw zdalnie, mogą zyskać sporą przewagę nad konkurencją. Pamiętajmy, że najbardziej spektakularne ucieczki w wyścigach kolarskich mają miejsce na wyjątkowo wymagających etapach zmagań. Świat marketingu znalazł się właśnie na tym trudnym i nie do końca jeszcze poznanym odcinku trasy. Warto podjąć działania, dzięki którym firma na długo będzie mogła założyć koszulkę lidera.