Grupy na Facebooku, a promocja Twojej firmy

Social media marketing skupia się na prowadzeniu działań promocyjnych poprzez wykorzystanie do tego celu portali społecznościowych. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście Facebook, który obecnie zrzesza ponad 1,66 miliarda aktywnych użytkowników, wśród których znajdziemy nie tylko osoby fizyczne, ale także i firmy. Jeżeli chodzi o trendy związane z social media marketingiem, to obecnie dużą sympatią cieszą się grupy na Facebooku. Jak wykorzystać je prowadząc własny biznes? W jakim celu zakłada się grupy na Facebooku? Jak to zrobić?

Czym są i do czego służą grupy na Facebooku?

Choć aktualnie obserwuje się znaczny wzrost ich popularności, to należy wiedzieć, że grupy na Facebooku istnieją już od dobrych kilku lat. Jest to opcja dostępna zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm. Ich głównym zadaniem jest wykorzystanie potencjału Facebooka do tworzenia mikrospołeczności. Prościej mówiąc, grupy na Facebooku skupiają określonych użytkowników wokół interesującej ich branży lub problematyki. Warto pamiętać o tym, że grupy na Facebooku mogą mieć charakter forum zamkniętego, bądź otwartego. Jest to miejsce, w którym aktywni użytkownicy systematycznie publikują posty, prowadzą dyskusje związane z danym tematem, udostępniają pliki, biorą udział w różnego rodzaju ankietach, dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat działania stosowanych produktów itp.

Clickbait i engagement bait

Przymierzając się do założenia grupy na Facebooku, należy zapoznać się z pojęciami “clickbait” oraz “engagement bait”.

Clickbait to nic innego jak chwytliwy nagłówek lub zdjęcie, którego celem jest zachęcenie potencjalnego użytkownika do przejścia na stronę. Jak nietrudno się domyślić, przedstawione hasło reklamowe lub grafika ma mało wspólnego z reklamowaną treścią. Jest to jeden z tych chwytów marketingowych, który czerpie zysk poprzez wykorzystanie ludzkiej ciekawości. Z kolei engagement bait to określenie odnoszące się do “spamerskich” postów umieszczanych na Facebooku, wyróżniających się niskiej jakości, bezwartościową terścią. Działają one na zasadzie wykorzystania prostego mechanizmu nakłaniającego użytkowników do polubienia postu lub zostawienia komentarza.

Obecnie Facebook kładzie duży nacisk na to, by treści umieszczane na portalu były w pełni wartościowe i interesujące dla użytkowników, dlatego też serwis efektywnie walczy z szerzącym się zjawiskiem clickbait-ów oraz engagement bait-ów, co z kolei pozytywnie przekłada się na działania marketingowe prowadzone w social mediach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Jak założyć grupę na Facebooku?

Proces zakładania grupy na Facebooku jest niezwykle prosty i intuicyjny, w związku z czym nie powinien on sprawić nikomu żadnych trudności. Od czego zatem należy zacząć? Po wejściu na stronę firmową na Facebooku należy odszukać pasek zakładek – ten znajduje się po lewej stronie, a następnie zakładkę “Grupy”. Kolejny krok to wybór opcji “Utwórz grupę”. Dalej wystarczy już tylko postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie monitora komunikatami. Niezwykle istotną kwestią jest dopasowanie odpowiedniej nazwy oraz zdjęcia w tle, które powinno być spójne z oficjalnym fanpage’em marki.

Przed założeniem grupy na Facebooku warto zadać sobie kilka ważnych pytań, dzięki którym stworzona strona spełni swoje główne zadanie. Przede wszystkim należy skupić się na tym, dla kogo tworzymy grupę – czy będą to nasi stali klienci, czy też osoby, które nie znają naszej marki i poprzez czynny udział w dyskusjach będą ją stopniowo poznawać, co z kolei zachęci ich do zakupu określonego produktu bądź skorzystania z danej usługi. Oprócz tego należy zastanowić się na tym, kto będzie głównym nadawcą komunikatów umieszczanych na forum oraz w jakim tonie ma być prowadzona komunikacja pomiędzy członkami grupy. O czym wspominaliśmy na samym wstępie, grupa na Facebooku może być otwarta lub zamknięta. W przypadku pierwszego rodzaju zainteresowani użytkownicy mogą swobodnie i bez problemu dołączyć do grupy. Jeśli chodzi o drugi rodzaj, to tutaj użytkownicy muszą poprosić administratora o pozwolenie na dodanie ich do grupy.

Jak wykorzystać grupę na Facebooku do działań promocyjnych?

Obecnie wiele rozwijających się firm traktuje grupę na Facebooku jako dodatkowe narzędzie do promocji swojej marki oraz budowania jej świadomości wśród określonej grupy konsumentów. Zanim jednak przystąpimy do zakładania grupy na Facebooku, należy zastanowić się nad jej głównym przekazem, tak by był on, jak najbardziej wartościowy dla potencjalnych odbiorców. Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep z suplementami diety, to wówczas grupa będzie miejscem zrzeszającym wszystkich miłośników zdrowego stylu życia oraz profesjonalistów z branży, którzy będą wymieniać się swoimi doświadczeniami na temat np. stosowania odpowiednich odżywek białkowych lub spalaczy tłuszczu.

Niezwykle ważne jest to, by na grupie nie znalazła się zbyt duża ilość treści reklamowych i komunikatów sprzedażowych. W tym konkretnym przypadku założyciel grupy na Facebooku powinien pełnić funkcję eksperta, który w efektowny sposób zdobywa zaufanie pozostałych członków grupy.

Polecamy również