Blog – kolejny zasadniczy punkt w budowaniu skutecznego marketingu na płaszczyźnie internetu. To także swoista komunikacja z klientem, więc trzeba dobrze się do tego przygotować. Zastosowanie poniższych wskazówek nie zagwarantuje sukcesu, ale może do niego znacznie przybliżyć.
- Architektura treści
Od razu rozpoczynamy do niełatwego zadania, czyli jak budować treść na stronie. W pierwszym kroku tworzymy makietę naszych myśli, wyróżniając te punkty, które mają się stać flagowymi elementami treści, jaką chcemy przekazać. To głównie dla tych, którzy czytają globalnie, ale nie tylko. Wspieramy się więc systemem nagłówków, spisem treści, wyłuszczeń. Czytelnie i przestrzennie! Oto istotny punkt.
- Layout
Tym razem skupiamy się na wyglądzie całej strony bloga. Powinien być oparty na funkcjonalnym schemacie. Nie może być wyposażony w niepraktyczne formuły czy bezpodstawną grafikę. Hołdujemy regule minimalizmu: im mniej upiększeń, tym bardziej funkcjonalnie i czytelnie, a w konsekwencji przyjaźniej dla użytkowników. Koniecznie należy więc zadbać o logiczny układ menu oraz intuicyjną nawigację. Tylko z pozoru brzmi to dość skomplikowanie, jednak w praktyce chodzi o podświadome działanie, które przecież samo nasuwa się podczas projektowania – czyli intuicyjnie. Dobrym krokiem będzie także budowanie widoku strony zgodnie z zasadą: po prawej treść, po lewej grafika. Większość ludzi cechuje się lateralnym odbiorem świata, grafikę odbiera lewym okiem, a treść prawym. Być może warto to wykorzystać.
- Dostępność
Rozwój technologii z dnia na dzień nas zaskakuje, lecz niestety musimy się do tego przyzwyczaić i radzić sobie z obecnymi standardami, Każda strona internetowa czy blog musi się więc poprawnie wyświetlać na wszystkich dostępnych narzędziach. Mowa tu o tradycyjnych wyszukiwarkach, komputerach, ale także wielu innych urządzeniach, jak telefony komórkowe i smartfony czy tablety. Daj ludziom szansę skonfrontowania się z Twoją ofertą jakkolwiek zechce i gdziekolwiek będzie.
- Oprawa graficzna
Grafika to kolejny istotny punkt Twojego bloga. Szata graficzna musi w sposób jednoznaczny kojarzyć się z Twoją branżą, być reprezentacyjna dla Twojej firmy. Nie możesz tego zaniedbać. Nie strasz zbyt intensywnymi kolorami, nie wprowadzaj chaosu. Twórz estetyczny obraz i nie przesadzaj ze zbyt rozbudowaną grafiką. Powinna być tłem dla treści, informacji, jaką chcesz przekazać, a nie na odwrót.
- Treści
Treść to dość obszerna płaszczyzna. Najważniejsze, aby dość umiejętne operować słowem, starać się pisać czytelnie, posługując się trafionymi zwrotami. Poza tym, nie twórz elaboratów. Bądź zwięzły i rzetelnie oddaj swoje myśli. Doskonałym stelażem będzie makieta tekstu, na której zbudujesz sensowną i pojemną treść.
- System zarządzania treścią
Jeśli planujesz samodzielnie obsługiwać blog, musisz się wyposażyć w łatwy w obsłudze system zarządzania treścią. Aktualizowanie strony jest niezwykle istotne, ponieważ daje klientom informację, że wciąż istniejesz, rozwijasz się i aktywnie dbasz o swoich klientów. Aktualizacja jest konieczna, jeśli blog ma być efektywny. Sprawdź dostępne na rynku programy i wybierz ten, który będzie dla ciebie najodpowiedniejszy i w prosty sposób zaspokoi twoje oczekiwania.
- Zdjęcia
A może dobrze będzie wyposażyć swój blog o coś tylko Twojego? Rzeczywiste zdjęcia produktów, autentyczne fotografie Twojej firmy, pracowników oraz wszystkiego, co oferujesz będą dla klienta jasnym komunikatem, że działasz z pasją i nie masz nic do ukrycia. Powszechne zdjęcia, które można zakupić w bazie danych są rozwiązaniem dla tych, którzy sami nie chcą się angażować. Postaw na autentyzm, bo to jest zawsze w dobrej cenie.
- Komunikacja
Doskonale gdyby Twój blog mógł być także żywym narzędziem kontaktu z klientem, a nie tylko stroną-wizytówką. Daj szansę użytkownikom wstawić komentarz, ocenić wpis, nawiązać relację, rozmowę czy bezpośrednio się z Tobą skontaktować. Blog nie jest tylko dla Ciebie. To nie ma być forma swoistej samorealizacji i własnej ekspresji, ale marketing i reklama działalności, jaką prowadzisz. Weź to pod uwagę!