Moda na podcasty

Podcasty szturmem wdarły się do internetowego świata. Jest ich tak wiele, że zwyczajnie nie ma szans na ich całościowe odsłuchanie. Podcasty zawładnęły umysłami tysięcy internautów, dlatego należałoby wyjaśnić, czym one właściwie są i skąd taka ich popularność.

Co to są podcasty?

Zgodnie z definicjami, krążące w internecie podcasty to krótkie nagrania audio, publikowane najczęściej w odcinkach. Tego rodzaju audycje na żądanie mogą dotyczyć bardzo szerokiej tematyki. Wydaje się, że najpopularniejsze to te, które dotyczą rozwoju osobistego, jednak wielu odbiorców słucha także nagrań, dzięki którym mogą trenować języki obce, nabywać cenną wiedzę na tematy branżowe lub hobbystyczne.

Zalety podcastów

Podcasty zdobyły sobie liczne grono wielbicieli, przede wszystkim dzięki swej krótkiej i mało nużącej formie. Liczą sobie po kilka lub kilkanaście minut, więc można ich odsłuchać w samochodzie, w kolejce po pieczywo, w metrze. Kolejna ich zaleta to łatwa dostępność. W internecie powstały dziesiątki stron, na których publikuje się nowe odcinki podcastów z różnych dziedzin wiedzy. Są darmowe i dobrze się ich słucha. Istnieje także wiele aplikacji na telefon, które pozwalają szybko i bezproblemowo załadować wybrane nagranie, a potem odtworzyć go sobie na słuchawkach.

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Nagrania dostępne w internecie są przede wszystkim niezastąpionym źródłem wiedzy na każdy temat. Co ważne, to wiedza specjalistyczna i nierzadko bardzo praktyczna. Jeśli dodatkowo znasz angielski, to naprawdę możesz liczyć na dziesiątki lub wręcz setki nagrań, które całkowicie darmowo przemycają praktyczne wskazówki, teorię w pigułce, jaka pomoże ci np. otworzyć własną firmę, zacząć trenować lub inwestować swoje oszczędności. Podcasty dają też możliwość pobierania cennej nauki podczas wykonywania innych, codziennych czynności. Takie medium nie angażuje bowiem innych zmysłów i z powodzeniem udaje się np. sprzątać w domu, a nawet odpoczywać. Fakt, że można kliknąć przycisk w aplikacji bez pobierania nagrania czy jego kupowania jest dodatkowym czynnikiem ich sukcesu.

Nagrywanie własnych podcastów

Tworzenie podcastów staje się dziś także doskonałym sposobem promowania własnego biznesu. Darmowe kursy w formie audio propagują daną firmę, markę czy osobę. Pierwszym czynnikiem skutecznej promocji jest nazwa podcastu, która ma zwracać uwagę na jego treść i powinna właściwie kierować odbiorców na konkretne nagranie. W przeciwnym wypadku zostanie ono pominięte w gąszczu innych. Istotna jest także wysoka jakość nagrań. Na rynku istnieje wiele niedrogich mikrofonów do nagrywania oraz darmowych programów do obróbki audio.

Trzeba też mówić ciekawie i wciągająco. Należy przeanalizować czy sam sięgnąłbyś po nagranie, którego jesteś autorem? Nie twórz zbyt długich podcastów. Staraj się zamknąć w 10-20 minutach, aby nie znużyć potencjalnych odbiorców.

Polecamy również