Mieszkania na rynku wtórnym od zawsze i wciąż cieszą się popularnością. Faktem jest, że niekiedy, przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można trafić na nie lada okazję. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że kiedy decydujemy się na zakup mieszkania z drugiej ręki musimy brać pod uwagę, że zawsze istnieje pewne ryzyko.
Pierwszą zasadniczą sprawą przy chęci tego rodzaju zakupu jest wykonanie szerokiego rozeznania na rynku. Wyszukane przez nas nieruchomości należy dokładnie porównać biorąc pod uwagę takie kryteria jak: cena, metraż, standard wykończenia czy lokalizacja. Wielu z nas często decyduje się na samodzielne interpretowanie i poddawanie ocenie znalezionych ofert. Nie neguję takich zachowań, jednak jest to zadanie niezwykle czasochłonne i często może okazać się niemałym wyzwaniem. Jednak z drugiej strony kto jak nie My sami jest w stanie lepiej znać nasze potrzeby?
Gdzie szukać najlepszych ofert?
W dzisiejszych czasach ogłoszenia nieruchomości można znaleźć niemal wszędzie. Pierwszą kwestią, która przychodzi mi na myśl są tematyczne serwisy internetowe. Największe z nich posiadają ogromne bazy ogłoszeń, a pośród nich nierzadko można znaleźć prawdziwe perełki. Zawsze możemy pozostać przy tych bardziej tradycyjnych możliwościach. W każdym większym mieście ukazują się gazety, w których znaleźć możemy tematyczne wkładki poświęcone nieruchomościom – to kolejna droga. Trzecia z możliwych ewentualności to powierzenie analizy dostępnych nieruchomości licencjonowanemu pośrednikowi nieruchomości. W takiej sytuacji dopasowanie jak najbardziej odpowiadającej naszemu gustowi oferty spoczywa właśnie na nim. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak w takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że istnieje tutaj konieczność zapłacenia odpowiedniej prowizji, co dla części kupujących może okazać się wyjściem nie na rękę.
Stan prawny nieruchomości
Podczas zakupu wymarzonego lokum na rynku wtórnym najpierw powinno się zwrócić uwagę na dokumentację. Na pierwszym miejscu stoi tutaj własność mieszkania. Zanim klamka zapadnie a umowa o zakupie zostanie podpisana należy poprosić o aktualny odpis księgi wieczystej. Trzeba również sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone bądź nie posiada zameldowanych dodatkowych lokatorów. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie sprzedającego o udostępnienie wszelkich dostępnych dokumentów związanych z lokalem. Mieszkania na rynku wtórny kupowane są z drugiej, trzeciej a czasami nawet czwartej ręki. Co za tym idzie? Odpowiedź jest prosta. Często ciągną się za nimi stare sprawy. Dlatego też przed podjęciem decyzji radzimy dokładnie zapoznać się z pełną dokumentacją naszego przyszłego mieszkania. Dobrze byłoby żeby nowy rozdział na samym początku nie okazał się falstartem.