Zmiany w regulaminach sklepów internetowych

Z dniem 25 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa, która mówi o konieczności dokonywania zmian w regulaminach sklepów internetowych. Wszystkiemu winna jest, jak zwykle, dyrektywa unijna. Aczkolwiek charakter zmian gwarantuje konsumentom zdecydowanie bardziej komfortową obsługę i większe bezpieczeństwo finalizowania transakcji.

Budując sklep internetowy koniecznie należy skorzystać z pomocy prawnika. Kancelaria prawnicza stworzy regulamin, który zagwarantuje bezpieczną sprzedaż, zgodnie z prawem, uwzględniając wszystkie zmiany, jakie w 2015 roku muszą skutecznie zafunkcjonować.

O jakich zmianach mowa?

  1. Dla bezpieczeństwa kupującego wymuszono konieczność wprowadzenia szczegółowych informacji na temat sprzedającego, jak: nazwa firmy, jej adres, numer kontaktowy, nip, numer i nazwa instytucji rejestrującej podmiot gospodarczy itp. To na pewno bardzo komfortowe dla klienta, który w sytuacjach wątpliwych może się bezpośrednio skontaktować ze sprzedawcą.
  2. Sprzedający jest zobowiązany szczegółowo opisać produkty, wszelkie jego parametry oraz funkcjonalności, a także wymagania techniczne dotyczące jego zastosowania (np. oprogramowanie itp.).
  3. Wprowadzenie funkcjonalności umożliwiających akceptację regulaminu oraz informowanie klienta o wszelkich jego zmianach.
  4. Szczegółowe informowanie klienta na temat sposobu przesyłki, zasad dostaw i możliwościach odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży.
  5. Klient musi zostać dokładnie poinformowany na temat całkowitego kosztu zakupu, będącego ceną ostateczną.
  6. Po dokonaniu zamówienia, w ostatniej fazie zakupu powinno się pojawić podsumowanie informujące o cenie ostatecznej, sposobie zapłaty, wysyłki itp.
  7. Konieczne jest także zawiadomienie klienta o ewentualnych wadach produktu i jego stanie faktycznym.

Kary, kary, kary…

Niestety wiele sklepów internetowych naraziło się, jak do tej pory, na kary finansowe, a nawet wyroki sądowe w związku z tzw. niedozwolonymi klauzulami. Sprawa nie dotyczy wyłącznie małych przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż na małą skalę, ale także duże formy, które za pośrednictwem internetu generują wielkie zyski. Branża e-commerce wymaga doświadczenie, a za błędy ponosi się duże kary, także lepiej od razu zabezpieczyć się przed takimi niepożądanymi sytuacjami zatrudniając specjalistów z dziedziny prawa, szczególnie e-commerce właśnie.

Dostosuje swój regulamin według wytycznych

Zmiany weszły już w życie i dziś każdy sklep internetowy musi dysponować nowym regulaminem, który szczegółowo określa wszystkie powyższe elementy transakcji. To bardzo ważne, jeśli zamierzamy prowadzić profesjonalny sklep internetowy. W przeciwnym wypadku można się narazić na poważne problemy, a nade wszystko stracić klientów, o których dziś przecież trzeba walczyć. Lojalny konsument jest na wagę złota, więc starajmy się podążać zgodnie z prawem oraz oferować maksymalny komfort naszym odbiorcom, bo tylko wtedy do nas wrócą.

0 Shares:
Polecamy również
Czytaj dalej

Jak wybrać hosting?

Jeśli myślisz o założeniu strony internetowej, to musisz wiedzieć coś na temat domeny i hostingu, ponieważ bez tej…