WordPress i jego możliwości

WordPress jest zdecydowanie najlepszym systemem blogowym jaki powstał. Jego początki sięgają roku 2002 i z każdym rokiem popularność niezmiennie wzrasta.  Jest on wykorzystywany głównie do prowadzenia blogów,  jednak najnowsze wersje oraz tysiące dostępnych pluginów i profesjonalnych szablonów pozwalają stosować go w zaawansowanych projektach (serwisy informacyjne, sklepy internetowe itp.). Wordpress jest projektem Open Source co oznacza, że nad jego rozwojem pracuje mnóstwo osób. Jednak największą zaletą tej platformy jest to, że jest ona kompletnie bezpłatna i można jej używać zarówno do prywatnych celów jak i komercyjnych przedsięwzięć.

Co to jest wordpress ?

[youtube id=VdvEdMMtNMY width=”600″ height=”350″]

Łatwy w użyciu

WordPress to bez wątpienia jeden z najbardziej intuicyjnych i najlepiej zorganizowanych skryptów jakie kiedykolwiek powstały.

  • Instalacja
    Autorzy WordPressa chwalą się, że instalacja trwa około 5 minut – bardzo trudno się z tym nie zgodzić! Wszystkie niezbędne czynności zostały tutaj zminimalizowane a cały proces opisany w przejrzysty sposób.
  • Administracja
    Późniejsze zarządzanie blogiem także nie sprawia kłopotów. Panel administracyjny został zaprojektowany z duchem użyteczności i prostoty. Już po kilku chwilach wiemy co gdzie jest i do czego służy (a jest tego całkiem sporo!). WordPress posiada niesamowicie wiele funkcji administracyjnych, które dodatkowo można rozszerzyć poprzez wgranie odpowiednich wtyczek.
  • Publikacja
    Nic prostszego! Wpisz swój tekst w wygodnym edytorze WYSIWYG, dodaj grafikę lub video, umieść w odpowiedniej kategorii i publikuj. Gdy się pomylisz z pomocą przyjdzie ci wbudowany system rewizji.

Wtyczki i tematy

Dzięki systemowi wtyczek WordPress posiada niemal nieograniczone możliwości poszerzania jego podstawowej funkcjonalności. Można bez większego problemu przekształcić go w forum, sklep internetowy czy nawet sieć społecznościową wzorowaną na facebooku. Podobne możliwości odnośnie wyglądu daje system tematów. Jedne i drugie możemy wgrywać na dwa sposoby. Jeżeli interesujący nas komponent znajduje się w repozytoriach WordPressa (możemy je przeglądać na stronie wordpress.org), wystarczy zalogować się do naszej witryny, a następnie wybrać odpowiednią opcję w menu

WordPress czy joomla o to jest pytanie 🙂

WordPress

  • łatwo się instaluje i łatwo się obsługuje
  • bardzo dużo darmowych i płatnych skórek w sieci, można wybierać 2 lub 3 kolumny, rożne rodzaje, kolory
  • skórkę z sieci łatwo spolszczyć i przerobić w porosty sposób podmieniając grafikę i manipulując css
  • dość łatwo zrobić własną skórkę wordpressa – no może powiedzmy, że nauczyłam się tego w miarę
  • wydaje mi się, choć jeszcze nie zgłębiłam tego zagadnienia, że można tworzyć dowolne komponenty skórki, gdyby przeczytać dokumentacje i zorientować się, która cześć kodu co tworzy. Podejrzewam, że dałaby sobie z tym radę bez problemu, mimo że moja znajomość php jest mocno podstawowa. Szkoda że brak mi czasu aby się tego nauczyć. Zresztą to jest potrzebne dla ludzi, którzy zawodowo lub jako hobby tworzą skórki, a przeciętnemu użytkownikowi taka wiedza jest niepotrzebna
  • administrowanie jest bardzo proste
  • 3 rodzaje odnośników do wykorzystania
    • linki – zwykłe linki zewnętrzne z których budujemy menu – kategorie grupują linki i stanowią tytuły grup. Widżet linki można ustawić tak, że wyświetla tylko linki 1 kategorii lub wszystkie. Czyli można część linków wstawić w jednej części menu a inne w innej. Można tak, gdyby to komuś pasowało do koncepcji strony.
    • strony – statyczne strony, na których umieszczamy stałe informacje. Strony mogą tworzyć menu w poziomym pasku – przynajmniej tak jest robione większość skórek. Wydaje mi się, że nie można ich grupować według kategorii. Gdyby wstawić 2 razy widget strony to wyświetli 2 razy to samo czyli nie da się jednak pogrupować stron.
    • Wpisy – można je grupować w kategorie i można jeden wpis umieszczać w kilku kategoriach co daje tę możliwość, że kategorie można traktować jako menu do wpisów na dany temat
  • kiepska możliwość manipulowania główną stroną – można ustawić tylko żeby wyświetlała się statyczna strona lub wpisy. W ustawieniach jest możliwość ustawienia aby na głównej stronie pojawiały się: ostatnie wpisy (można wybrać ile) albo strona statyczna (można wybrać która). Jest też możliwość strony statycznej z wpisami ale nie wiem co to oznacza i jak zrobić stronę statyczną z wpisami? W niektórych przypadkach przydałoby się aby na głównej stronie były nie wpisy jak leci ale wybrane. Wydaje mi się, że wordpress nie daje takiej możliwości.
  • obrazki i zdjęcia – można sobie tworzyć galerie przy pomocy wtyczki. WordPress wwala wszystkie zdjęcia do jednego katalogu, więc w serwisach gdzie są tysiące zdjęć trzeba jakoś inaczej ten problem rozwiązać.
  • dużo wtyczek, sprawdzonych i dobrze działających – oczywiście z wtyczkami nie można przesadzać bo blog zacznie wolno chodzić – więc rozsądne minimum
  • nie ma możliwości ustawiania dowolnie kolejności wpisów – można manipulować datami i to wszystko
  • strasznie ciężko dostać się do starych wpisów. Gdy chcemy pozmieniać wiele starych wpisów to za każdym razem trzeba przechodzić dalej. Można sobie przefiltrować ale po dokonaniu zmiany strona wpisów wraca do początkowej i znowu trzeba ustawiać filtrowanie – jest to uciążliwe.
  • dużo informacji w sieci, dużo tutoriali
  • jak typowy blog daje możliwość wstawiania komentarzy i dyskusji

Joomla

  • jest to system dla tworzenia bardziej rozbudowanych serwisów www
  • instalacja również jest prosta, ale trochę inaczej się ją przeprowadza, wymaga ustawienia języka w zapleczu i paru innych ostawień
  • bardzo mało darmowych skórek w sieci. Ja nie znalazłam czegoś sensownego więc musiałam przerobić skórkę defaultową do swoich potrzeb. Było to dość łatwe. Przerabianie cudzych stylów nigdy nie jest łatwe bo nie wie się co jest co. Ale gdy się już zorientuje nie ma problemu. Nie aprobowałam robić własnej skórki ale wydaje mi się, że jest to dość łatwe. W zapleczu jest plik html i cess, które można zmieniać. Zanim się zorientowałam, że jest taka możliwość posługiwałam się ftp.
  • bardziej skomplikowane administrowanie stroną a przede wszystkim tworzeniem zawartości – tu nie ma czegoś takiego jak w wordpress – linki, strony i wpisy – tutaj są moduły, jest ich dużo, niektóre nie wiadomo do czego służą. Możliwości ustawień jest bardzo wiele i dzięki temu mamy  możliwość zrobić znacznie więcej niż w wordpresie. Ale tworzenie menu jest dość skomplikowane.  Jeszcze nie zorientowałam się czy najpierw się tworzy moduł a potem menu czy odwrotnie, czy nie ma to znaczenia.
  • joomla opiera się na artykułach (to samo co wpisy w wordpresie), które grupuje się w sekcjach i kategoriach. Jeden artykuł nie może być w 2 kategoriach, więc możemy grupować tylko 2-stopniowo.
  • każdemu artykułowi możemy ustawić wiele przydatnych elementów
  • prócz artykułow możemy tworzyć różne strony: listy artykułów pogrupowane wg. sekcji lub kategorii, listy linków, wstawki z zewnętrznych stron www, i dużo więcej. Wszystkiego się jeszcze nie nauczyłam.
  • znalazłam jeden dobry serwis z tutorialami i informacjami, ale generalnie raczej trudno jest znaleźć tutoriale. Czasem jak się nie wie do czego jakiś moduł służy to nie można znaleźć odpowiedzi w sieci
  • wtyczki – wyczytałam w sieci, że lepiej z tym uważać bo wiele jest wtyczek źle zrobionych, niestabilnych. W sumie do tej pory jakoś nie odczuwam potrzeby instalowania wtyczek, joomla sama w sobie wystarczy
  • możliwość ustawiania strony głównej – dowolna kolejność elementów, ustawienia w kolumnach jak się chce
  • można dowolnie zmieniać kolejność elementów, artykułów i wszystkiego – jest to dość pokrętnie zrobione i można
  • można bardzo łatwo dostać się do starych wpisów gdy chcemy coś zmienić – bardzo dobrze działa wyszukiwarka w zapleczu i ustawiane według kategorii i sekcji. W ogóle dobrze działa wyszukiwanie artykułów, modułów itp.
  • każdy element można wstawić w dowolnym miejscu strony (jest to ograniczone możliwościami danej skórki). W wordpresie jest to rozwiązane przy pomocy widzegow. Joomla daje więcej możliwości.
  • co do zdjęć to jeszcze się nie zorientowałam – po prostu wstawiam zdjęcia w sieci w edytorze html. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie jeśli tworzymy panel administracyjny dla użytkowników, którzy nie będą chcieli się w to bawić.
  • duże możliwości ustawiania praw do oglądania poszczególnych elementów zarówno na stronie jak i w zapleczu
  • co do komentarzy, to jeszcze nie zglebiłam tematu. Wiele serwisów społecznościowych działa na joomli. Ale jeszcze nie wiem jak to jest robione.

Generalnie co mogę powiedzieć na podsumowanie ?

– wordpress – łatwy, prosty i nieskomplikowany
– joomla – więcej możliwości, ale bardziej skomplikowany w obsłudze i administrowaniu

Podsumowanie

WordPress to system, którym warto się zainteresować. Posiada dużą bazę cech, które stawiają go w lepszej pozycji niż konkurencyjne skrypty tego typu.

Mam nadzieję, że artykuł pokazał czy warto wybrać skrypt WordPress  ? hmm.. Warto ?

Jeżeli Macie pytania bądź spostrzeżenia na czytany artykuł zapraszam do prowadzenia dyskusji w komentarzach.
Jesteśmy też skłonni odpowiedzieć na dręczące pytania drogą mailową.

Polecamy również