Psychologia koloru

Oglądając reklamy w prasie czy telewizji, nie koniecznie zdajemy sobie sprawę, z oddziaływania jakie wywołują barwy na nasze samopoczucie.

Mówiąc ogólnie nie zwracamy uwagi na dobór kolorystyki i jego wpływ na nas.

Nic więc dziwnego że czasem reklamy nas denerwują, zastanawiają, budzą w nas podziw lub po prostu rozśmieszają. Odczucia te w dużej mierze biorą się od tematyki reklamy, jej wykonania, scenariusza, ale także od… zastosowanych barw!

Każda wizualizacja, związana z konkretnymi usługami, jak i produktami, również tworzeniem systemu identyfikacji  marki, nie jest przypadkowa i ma swoje odzwierciedlenie w psychologii kolorów.

Oznacza to mniej więcej tyle, że do reklamy usług pogrzebowych, nie zastosujemy żółtego koloru, ponieważ ta barwa wywołuje u ludzi inne skojarzenia niż zaduma i żałoba, a więc „gryzła by się”

z odczuciem bólu po stracie kogoś bliskiego.

Aby jednak, nie było aż tak smutno, trzeba zauważyć pozytywne aspekty psychologii barw.

Kolory mają ogromne znaczenie w naszej codzienności, dlatego w okresie wiosennym, gdy Natura obdarza nas pięknymi krajobrazami kwitnących polan, drzew i parków, nasze samopoczucie jest dużo lepsze.

Odnosząc się do konkretów zwróćmy uwagę, na krótką ściągawkę, która może być pomocna w doborze kolorów dla naszych reklam, lub nawet dla wybrania koloru naszej firmy.

Kolor czerwony, nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że dłuższe patrzenie na tę barwę może wywołać u ludzi wzrost ciśnienia. Symbolizuję on emocjonalność, namiętność, jest bardzo dobrym kolorem,

Dla wydobycia pewnych informacji na pierwszy plan, świetnie się sprawdza w promocji.

Jego odcienie jaśniejsze kojarzone są z romantyczną miłością i przyjaźnią, zaś ciemniejsze z siłą woli, jak i przywództwem.

Kolor czarny, jest symbolem mocy, wysokiego standardu, wysokiej klasy, ale również zła i śmierci.

Stosuję się go często do reklam produktów ekskluzywnych. Często występuje w połączeniu

z czerwonym lub pomarańczowym kolorem.  Działa na ludzi przygnębiająco, ale również wycisza.

Kolor biały Symbol niewinności, czystości, nie ograniczonej przestrzeni. Ochładza nas, rozjaśnia i jest uspokajającym. Jest kolorem lekkim, zawsze nowoczesnym. Stosowany do reklam żywności.

Kolor niebieski  jest kolorem spokojnym, kojarzonym z wodą i niebem. Symbolizuje lojalność i mądrość. Najczęściej stosowany do reklam wody i  żywności, jego jasne odcienie to symbole zrozumienia i miękkość, natomiast ciemne, to wiedza, moc i spójność. Wizualnie oddala obiekt, zmniejsza go. Odczuwamy relaks i spokój.

Kolor pomarańczowy jest połączenie kolorów żółtego i czerwonego. Jeden z najbardziej lubianych kolorów przez osoby młode. Kojarzony z owocami cytrusowymi wywołuje u nas wzrost apetytu. Jest kolorem energetycznym, ocieplającym i polepszającym nastrój.

Ciemne odcienie to pragnienie, przyjemność, dominacja i agresja, a czerwone to podejrzliwość

i oszustwo!

Kolor zielony natomiast jest kolorem spokoju, harmonii, natury.  Symbolizuje rozkwitanie i rozwój

Jego właściwości są wykorzystywane do reklam produktów naturalnych, powiązanych z rolnictwem

i zdrowiem. Działa na ludzi uspokajająco, potrafi wzbudzić zaufanie. Kojarzony z bezpieczeństwem (zielone światło na skrzyżowaniach dróg).

Kolor złoty i srebrny to kolory metaliczne, są one neutralne a zarazem eleganckie. Wywołują u ludzi zachwyt i ciekawość. Wykorzystuje się te kolory w reklamach nowoczesnych technologii.

Definicje przedstawionych kolorów to podstawa barw i ich znaczeń. Trzeba pamiętać, że tak naprawdę ilość kolorów jest nie ograniczona i ich zastosowanie może być bardzo różnorodne. Warto również jest mieć na uwadze to, aby przed rozpoczęciem prac związanych z doborem kolorów, zapoznać się z bardziej skomplikowanymi schematami oddziaływania barw, ponieważ, połączenie dwóch lub więcej kolorów, może zupełnie zmieniać ich symbolikę i znaczenie, jak i oddziaływanie psychologiczne. Jak widać, zastosowanie kolorów o odpowiednich właściwościach zarówno wizualnych jak i emocjonalnych, może mieć ogromne znaczenie dla odpowiedniego odbioru produktu, bądź usługi przez konsumentów. Trafnie dobrane barwy do systemu wizualizacji, może ułatwić klientom szybką orientację rynkową z jaką dziedziną działalności ma styczność.

Pamiętajmy o dokładnej analizie barw w momencie, gdy sami będziemy chcieli wybrać kolory do wizualizacji własnej firmy, bądź do reklamy naszego produktu lub usługi.

0 Shares:
Polecamy również
Czytaj dalej

Jak wybrać hosting?

Jeśli myślisz o założeniu strony internetowej, to musisz wiedzieć coś na temat domeny i hostingu, ponieważ bez tej…