Przyszłość zakupów, czyli omnichannel

Omnichannel to definicja, która jest dopiero na etapie ciągłego kształtowania. Nie doczekała się więc jeszcze ścisłego tłumaczenia, aczkolwiek mamy tu na myśli dosłownie wielokanałowość sprzedaży. Być może trudno to zrozumieć, tym bardziej, że ten typ marketingu w Polsce dopiero raczkuje, ale warto się temu tematowi przyjrzeć bliżej, aby choć wyobrazić sobie, jakie perspektywy malują się przed konsumentami.

Zakupy w internecie

Dzisiejsze zakupu wyglądają już nieco inaczej niż kiedyś. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu konsument udał się do sklepu i wybrał towar, jaki tam był akurat dostępny. Sięgał więc po pierwszy lepszy telewizor. Rzadko porównywał także ceny oraz inne oferty, ponieważ zajmowało to zbyt wiele czasu, a także wymagało zaangażowania. Dziś odwiedzamy kilka sklepów online, dokonujemy wyboru, sprawdzamy jakie są ceny danego produktu i udajemy się po niego tam, gdzie akurat jest najtaniej.

Wielokanałowość sprzedaży

Wielokanałowość sprzedaży idzie jeszcze o krok naprzód. Klientka wybierająca sukienkę w sklepie standardowym, która nie zdecyduje się na jej zakup na miejscu, może to uczynić zaraz po wyjściu ze sklepu poprzez urządzenie mobilne, tablet, komputer itp. Sklep otwiera się bowiem na różne kanały sprzedaży udostępniając ofertę w każdy możliwy sposób, a więc przez sieci społecznościowe, sklep internetowy. Coraz częściej będziemy realizować transakcję za pośrednictwem cyfrowego medium. Być może w przyszłości nie będzie więc już potrzeby otwierać klasycznych sklepów, a w zamian za nie pojawią się wyłącznie wielkie powierzchnie magazynowe, skąd towar przesyłany będzie wprost do klientów. Wielu ludzi wciąż jednak ceni sobie możliwość fizycznego wyboru produktów. W branży RTV i AGD, a także w innych branżach jest to możliwe, a jednak już przy pulpicie sprzedawcy można wybrać inny model, zamówić kolor, akurat niedostępny na miejscu, a nawet tańszy. Wszystko więc zmierza w kierunku szerszej cyfryzacji i wirtualnego dokonywania zakupów z przesyłką do domu.

0 Shares:
Polecamy również