Koszty kampanii AdWords

Zaczynając przygodę z reklamą w internecie, z pewnością zastanawiamy się przede wszystkim, jakie będą tego koszta. Na pytanie „jaka jest cena?” trudno jest odpowiedzieć, ponieważ będzie to zależeć od bardzo wielu czynników. Trzeba to ustalać z konkretnym zleceniobiorcą, jednak pomożemy nakreślić nieco ten skomplikowany temat.

Jak rozliczamy się w kampanii Google AdWords?

Rozliczenie niemal zawsze następuje w systemie CPC, czyli cost per click. Jeśli więc użytkownik kliknie w baner reklamowy, wówczas reklamodawca ponosi koszt. Samo wyświetlanie reklam nic nie kosztuje. Chodzi zatem o realne wzbudzenie zainteresowania. Istnieje także model CPM, czyli cost per mille – za 1000 wyświetleń reklamy. Nie jest on jednak za bardzo rozpowszechniony. CPA natomiast, to płacenie za wywołanie określonej akcji – cost per action.

Realny koszt kliknięcia w reklamę

Koszt jednorazowego kliknięcia w baner reklamowy jest zwykle bardzo różny. Może się wahać od kilku groszy do kilku złotych. Zależy od popularności danej branży i zakresu reklamy, jej powszechności. Najdroższe więc będą finanse, turystyka czy marketing. Wszystko ustalane jest na specjalnych aukcjach, gdzie reklamodawcy określają swój budżet. Kampania reklamowa Google AdWords może być zarówno droga, jak i tania. Wszystko zależy od tego, jakie firma posiada środki finansowe. Nie muszą być zbyt duże, jednak, gdy zależy nam na oczekiwanym wyniku, trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.

Jak ustalić budżet?

Ustalenie budżetu reklamowego będzie zależało od wyników, jakie chcemy uzyskać, skali działania, intensywności działań konkurencji. Kampania Google AdWords jest o tyle ciekawa i komfortowa, że przeznaczamy takie środki finansowe, jakie posiadamy. Zleceniobiorca potrafi nam to dokładnie określić, jeśli zgłosimy się do profesjonalnej i doświadczonej firmy. Koniecznie trzeba też sprecyzować efekty, które chcemy osiągnąć. Możemy zwiększyć sprzedaż, pozyskać leady lub rozruszyć nieco naszą stronę. To także będziesz ustalać z ekspertem AdWords.

0 Shares:
Polecamy również