Z dniem 1 stycznia 2013 roku swoją sześcioletnią historię zamyka program dotacyjny „Rodzina na swoim”. Co to oznacza? Projekt ustawy wydłużającej działanie programu do 2017 roku nie uzyskał aprobaty posłów. Chcący skorzystać z programu mają zaledwie nieco ponad miesiąc na uzyskanie dotacji.
Wielu ludzi dzięki programowi „Rodzina na swoim” znalazło i dokonało zakupu swoich przysłowiowych „czterech kątów”. Możliwość zaoszczędzenia kwot w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie w pierwszych ośmiu latach kredytowania okazało się bodźcem do podjęcia decyzji o kredycie między innymi wśród tych, którzy do tej pory tylko i wyłącznie wynajmowali. Bo przecież lepiej płacić za własne, zamiast za czyjeś. W ramach przedsięwzięcia „Rodzina na swoim” o kredyt mogą ubiegać się małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz tzw. single (osoby samotne). Według wytycznych powierzchnia użytkowa nieruchomości, na którą zaciągnięto kredyt nie może przekraczać 140 m2 dla domu jednorodzinnego, 75 m2 dla lokalu nabywanego przez małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dziecko i 50 m2 dla lokalu nabywanego przez singla.
W przyszłym roku wygaszany obecnie program ma zastąpić nowy projekt pod nazwą „Mieszkania dla młodych”. Choć jego wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane i tak naprawdę nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony, to już teraz wiadomo, że czeka nas sporo zmian. Nowości dotyczyć będą przede wszystkim sposobu finansowania oraz rodzaju nieruchomości, które będzie można kupić dzięki rządowej dopłacie.
Określono co najmniej trzy różnice między tymi dwoma programami. Po pierwsze, w programie „Mieszkanie dla młodych” dopłaty będzie można otrzymać jedynie na mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego. W „Rodzinie na swoim” można było kredytować nieruchomość niezależnie od tego, czy pochodziła ona z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Drugą różnicą jest to, że kredytobiorcy nie otrzymają dopłaty do domu – oznacza to, że w programie mogą wziąć udział jedynie kupujący mieszkania. Odmienne są także zasady udzielania dotacji. W przypadku „Rodziny na swoim” kredytobiorcy otrzymywali do 50 procent dopłat do raty kredytu. Zasady „Mieszkanie dla młodych” określają, że rodzina otrzyma 10 procent jednorazowej dopłaty do zobowiązania, jeśli zaś kredytobiorcy posiadają potomstwo, otrzymają dodatkowe 5 procent. W przypadku, gdy w ciągu 5 lat od podpisania umowy kredytowej w rodzinie liczącej dwoje dzieci pojawi się następne dziecko, państwo wypłaci kolejne 5 procent. Oznacza to, że łącznie rodzina może liczyć na dopłaty do mieszkania w wysokości 20 procent.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka sztywnych zasad, które muszą spełniać osoby ubiegające się o dofinansowanie:
- Maksymalny wiek kredytobiorcy nie może przekraczać 35 lat;
- Mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego, rynek wtórny i domy nie wchodzą w grę;
- Maksymalna powierzchnia nieruchomości: 75 m2.