Dziś zaczynamy od ciekawego artykułu który znalazłem na portalu PSDTube.pl – Jak zniszczyć samochód w programie graficznym 🙂 czy jest to możliwe? Zapewniam, że jest. Zapraszam do przeczytania.
Artykuł:
W dzisiejszym tutorialu przedstawimy, jak w prosty sposób dokonać „zdemolowania” samochodu przez wpływ czasu, oraz niskie umiejętności kierowcy. Tutorial wynika bezpośrednio z zainteresowania modelami redukcyjnymi. Jest to rodzaj modelarstwa, w którym bardzo dużą uwagę zwraca się na odwzorowanie właśnie wpływu środowiska na pojazd. Jak się okazuje, podobną technikę można zastosować w programach graficznych. Użyjemy efektu wygiętej blachy, oraz rdzy, wszystko po to, by samochód wyglądał jak najgorzej. Okazuje się, że w dużej mierze możemy ułatwić sobie pracę korzystając z przygotowanych przez innych użytkowników, darmowych pędzli. Naszą ofiarą będzie Lancia Delta, auto kultowe dla wszystkich fanów rajdów.
Zdjęcie, które będzie stanowiło trzon prezentacji, pochodzi z Wikipedii.
Samochód pomimo upływu lat, wygląda jak nowy. Postaramy się szybko to zmienić.
Jak przygotować się do tego tutoriala? Obejrzyj sobie kilka zdjęć przedstawiających opuszczone lub zaniedbane samochody – znajdziesz je w sieci, na przykład na stronie ratlook.net. Jeszcze prościej będzie przejść się na pobliski parking niestrzeżony – gdzie na pewno „zalega” jakiś samochód, porzucony przez właściciela.
Zobacz kurs Photoshop dla zaawansowanych -> TUTAJ
Na początek postaramy się nieco skrzywić kółka naszego auta. W autach, które zbyt długo stoją bez nadzoru często nie ma kół, my jednak zasymulujemy efekt złamanych osi, łączących koło z układem napędowym oraz kierowniczym.
1 Skrzywione koło – tutorial zaczynamy zaznaczenia kółka naszego auta. Zaznaczamy je za pomocą wybranego, ulubionego narzędzia. Ja w tym celu posiłkowałem się Pen Tool. Nie jest to moje ulubione narzędzie w Photoshopie, ale pozwala na bardzo dokładne zaznaczanie. Z grubsza obrysuj koło, tam gdzie trzeba dopasuj krzywiznę. Jeśli masz problemy w korzystaniu z krzywych Beziera, jak najszybciej odrabiaj zaległości. Mimo tego, że opona jest okrągła, użyłem wielu odcinków prostej. W niektórych miejscach należy przerobić wierzchołki ostre na zaokrąglone – zrobisz to za pomocą Convert point tool – w menu Pen tool.
Następnie kliknij na ścieżce prawym przyciskiem myszy i wybierz Make Selection. Wartość wtapania ustaw na małą liczbę – na przykład 0,3. Otrzymujemy dość dokładnie obrysowane koło – zrobienie tego za pomocą lassa, zajęło by wieczność.
Wycinamy selekcję z kołem (ctrl+x) i tworzymy nową warstwę, na którą wklejamy selekcję. (ctrl+v). Kołem zajmiemy się potem. Pozostaje teraz problem, jak usunąć pozostały obszar między nadkolem – tak aby mieć samą karoserię. Zaznacz ten obszar także za pomocą Pen Tool (p), następnie połącz punkty aby utworzyć selekcję. Wszystkie operacje wykonujemy na warstwie z samochodem. Nieco trudności będzie w obszarze łączeń karoserii – ale wystarczy zbliżyć obraz.
Podobnie jak poprzednio tworzymy zaznaczenie na ścieżki, klikając w nie prawym przyciskiem i wybierając Make Selection. Chcemy teraz uzyskać w tym miejscu czarny obszar. Można użyć na przykład następującego sposobu. Tworzymy białą maskę warstwy, i wybieramy pędzel koloru czarnego. Następnie zamalowujemy białą maskę tym pędzlem – przez co widać pod tą warstwą to, co jest pod spodem. Nie zatwierdzaj jeszcze maski.
Teraz przejdź na warstwę z kołem i ustaw ją w odpowiednim miejscu. Używając opcji Free Transform ustaw koło w dowolnej pozycji, która ci odpowiada. Zdecydowałem się na obniżenie karoserii w stosunku do koła i lekkie wypaczenie.
Jak na razie nie wygląda to zbyt dobrze – pod kołem prześwituje przezroczysta warstwa. Za pomocą coraz mniejszego czarnego pędzla popraw maskę warstwy, która była utworzona w poprzednim kroku. Jeśli powiększysz koło, efekt będzie jeszcze lepszy. Opis jest taki sam dla przedniego i tylnego koła. W tym momencie możesz nadać maskę warstwy, klikając na nią prawym i wybierając „Apply layer mask”.
2 – problemy z lampą
Następnie zajmiemy się światłem – a raczej jego brakiem. Zaznacz piórem jedno ze świateł przednich, następnie skopiuj je na nową warstwę i zamaluj zupełnie narzędziem Burn Tool. Jeśli pojawią się kolorowe przebarwienia, zwalcz je za pomocą ciemnego pędzla – jednak nie mają one dużego znaczenia. Za sekundę zasłonimy je czymś innym. Równie dobrze można to miejsce zamalować czarnym pędzlem.
Miejsce nie powinno zostać puste – wklej tam coś, co może przypominać wnętrze obudowy lampy. Postaraj się dopasować jego oświetlenie, do pozostałej części samochodu. Użyłem narzędzi z palety Free Transform, aby dopasować jego rozmiar do wnętrza obudowy i zmniejszyłem jasność za pomocą narzędzia ściemnianie – skrót to O. Inna opcja to wstawienie do środka fragmentu oryginalnej lampy, zwoju kabli z żarówką lub ptasiego gniazda.
3 Akty wandalizmu
Pobite szyby uzyskamy najszybciej, gdy użyjemy gotowych pędzli. Tekstury można także skopiować z innych zdjęć i wklejać na nasz plik. Szkła pobijemy za pomocą pędzli, które możesz ściągnąć za darmo ze strony http://bestdesignoptions.com/?p=7804 . Po prostu wypakuj ten folder do ścieżki Presets – Brushes w folderze Photoshopa – wymaga to restartu programu. Załaduj pędzle i tworząc nowe warstwy twórz nowe stłuczenia. Pędzle są bardzo duże – zmniejsz je za pomocą przycisku ]. Warstwy z uszkodzeniami szyb warto zgrupować w zestawie warstw.
4 Blacha
Następnie dodamy trochę pogiętej blachy. Zaznacz obszar który według ciebie nie powinien być idealnie równy i skopiuj go na nową warstwę. Następnie wejdź w opcje Filter Liquify. Najlepiej sprawdza się pierwsze narzędzie, w postaci palca do przesuwania pikseli. Sprawdź różne efekty i różne wymiary pędzli. Ja skupiłem się na krawędziach, które najczęściej ulegają korozji. Na pierwszym zdjęciu jest przedstawione zaznaczenie selekcją prostokątną po ukosie. Uzyskasz je za pomocą opcji Transform selection.
Dobrą praktyką jest kopiowanie każdego zaznaczenia na osobną warstwę, dzięki czemu masz pełną kontrolę nad obrazem. Użyj też kilku okrągłych zaznaczeń i ścieśnienia obszaru z użyciem Pucker Tool. Auto powinno być gotowe do brudzenia.
5 Rdza
Rdzę oraz brud można wykonać na wiele sposobów – użyć gotowych pędzli, stworzyć nowe pędzle lub po prostu powklejać tekstury z innych plików. Najprościej pobrać pędzle ze strony http://www.brushking.eu/202/rust-brushes.html. Każde z pociągnięć pędzla najlepiej zrobić na nowej warstwie. Zmieniaj kolory i wielkość końcówki, by efekt był jak najlepszy.
Warto włączyć opcję Auto Select.
Teraz następuje najbardziej pracochłonny krok – musimy dopasować wygląd rdzy. W tym celu możesz używać w niektórych miejscach opcji Add noise z parametrami:
Będzie się najlepiej sprawdzał tam, gdzie jest duża powierzchnia jednolitej rdzy. Aby uzyskać rdzę, możesz użyć także pędzla o średniej wielkości w odpowiednim kolorze. Po użyciu na niego szumu, będzie wyglądał dość naturalnie. Efekt w dużej mierze zależy od koloru auta. Na białym lub srebrnym lakierze będzie najlepiej widoczny, znacznie gorzej na czerwonym.
Rdza zawsze spływa ku dołowi – aby uzyskać taki efekt, użyj narzędzia Smudge tool. Końcowy efekt prezentuje się następująco:
Oczywiście, jeszcze wiele można poprawić, a efekt przypomina samochód, który leżał na dnie rzeki. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojej inwencji.
Podsumowując, program Photoshop to świetne narzędzie nie tylko do poprawiania rzeczywistości i wygładzania zmarszczek. Sprawdza się także, gdy trzeba coś zniszczyć – przynajmniej wirtualnie. Zdobądź zatem zdjęcie samochodu sąsiada i wyżyj się na jego mercedesie.