Czy urządzenie biura może wpłynąć na wydajność pracy?

Odpowiednie wyposażenie, nastrój, klimat – czy te czynniki mogą wpłynąć pozytywnie na efektywność pracy? Mimo wszystko okazuje się, że tak. To jakie samopoczucie towarzyszy nam w miejscu pracy i jakim wyposażeniem dysponujemy często warunkuje naszą wydajność. Jak więc powinno wyglądać biuro doskonałe?

Na wstępie chciałbym podkreślić jak ważne znaczenie ma odpowiednie wyposażenie i rozplanowanie miejsca pracy. Jeżeli stanie się tak, że stanowisko pracy nie jest do końca wyposażone i odpowiednio zorganizowane może doprowadzić to do wielu niekorzystnych skutków. Jeżeli pracownik przebywa w biurze, w którym czuje się w jakiś sposób nieodpowiednio może to znacząco wpłynąć na jego efektywność. By tego uniknąć koniecznie trzeba zapoznać się z zasadami ergonomicznego urządzenia biura.

Najważniejsze elementy

Podczas wyposażania siedziby firmy, należy przede wszystkim zastanowić się, na jakie elementy powinno położyć się największy nacisk. Z punktu widzenia ergonomii, pracownikowi należy zapewnić odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy, m.in.: biurko, fotel, stosowne oświetlenie oraz właściwe zagospodarowanie biurowej przestrzeni. Każdy sprzęt, który znajduje się w biurze, w miarę możliwości powinien być dobrej jakości, jeżeli chodzi o tą kwestię to nie warto na niej oszczędzać. Każdy element układanki jest porównywalnie ważny i powinien być potraktowany z jednakową starannością. Wszystko to powinno przełożyć się na wydajność pracy, dzięki temu, że pracownicy będą czuli się znacznie lepiej a to wpłynie korzystnie na ich kreatywność oraz zaangażowanie. Postaram się przybliżyć każdą z tych kwestii.

Meble

Najważniejszy mebel w biurze to rzecz jasna biurko. Każdy z pracowników to właśnie przy nim spędza najwięcej czasu. Odpowiednie biurko powinno cechować się przede wszystkim dopasowaną wysokością. Siedzący przy nim pracownik nie może się więc zbytnio nad nim pochylać. Taki stan rzeczy mógłby spowodować poważne problemy z kręgosłupem. Żadne stanowisko pracy nie może się obejść także bez porządnego fotela. Najczęściej wybierane są te obrotowe, dopasowujące się do sylwetki. Dobrze byłoby gdyby pozwalał on na swobodne ruchy ramion i posiadał podłokietniki.

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie jest również bardzo istotną kwestią. Aby wzrok pracowników nie był nazbyt narażony na uszczerbek, zadbać należy o jego odpowiednie natężenie. W pomieszczeniach biurowych należy zapewnić zarówno oświetlenie dzienne, jak i elektryczne. Zminimalizować należy także odblaski świetlne, by odbijające się światło nie utrudniało pracy.

Sprzęt elektroniczny

Każde biuro to oczywiście również komputery. Bez nich nie da się wykonać wielu niezbędnych do funkcjonowania firmy zadań. Sprzęt taki powinien być więc doskonałej jakości. Zwłaszcza monitory. To one powodować mogą bowiem pogarszanie się wzroku. Powinny być więc jak najbardziej bezpieczne. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeśli pracują oni przed monitorem co najmniej połowę czasu pracy. Ważne są również w tym przypadku przerwy. Pracując przed komputerem pracownik ma prawo do pięciominutowej przerwy po każdej godzinie spędzonej przed ekranem komputera.

Ważne jest również rozmieszczenie sprzętu. Monitor powinien być umieszczony tak, by pracownik patrząc na środek ekranu kierował wzrok lekko w dół. Dzięki temu nie jest obciążony górny odcinek kręgosłupa. Klawiatura i myszka natomiast powinny być umieszczone nie niżej niż 10 centymetrów od krawędzi blatu.

Kolory

Niby kwestia dyskusyjna, jednak kolory również mogą znacznie wpływać na sposób wykonywania przez nas pracy. Najodpowiedniejsze w biurze są kolory ziemi – zieleń, beż, brąz. Są one dla nas naturalne więc czujemy się w nich dobrze. Decydując o kolorach ścian warto też zwrócić uwagę kto tam będzie siedział i jaką pracę wykonywał. Dla osób które muszą w swojej pracy wykazywać się kreatywnością dobrze będzie zafundować jedną (nie więcej!) ścianę czerwoną. Ten kolor odpowiada za pobudzenie. Kolor żółty kojarzy się ze słońcem przez co napała nas optymistycznymi myślami. Niebieski uspokaja, jest zimny przez co pozwala nam się zrelaksować. Zielony pomaga w myśleniu i skupieniu się.

0 Shares:
Polecamy również
Czytaj dalej

Kto jest twoim klientem?

Prowadzisz sklep internetowy, a może świadczysz jakieś usługi w sieci? Czy znasz swoich klientów?  Potrafisz ich wymienić z…