Co to są i do czego służą systemy CRM?

CRM- dla laików, którzy nie zajmują się prowadzeniem firm, to hasło może się wydawać obce. Jest takie również dla tych, którzy już są przedsiębiorcami, ale wciąż uważają, że z nowoczesnymi technologiami informatycznymi im nie po drodze. Czas to zmienić, bo stajemy się wówczas łatwym łupem dla konkurencji, która chętnie usprawnia swoje działania w firmie.

CRM- Consumer Relationship Management

Angielski skrót CRM brzmi dość groźnie i z niczym się nie kojarzy. Otóż są to systemy, które bezpośrednio wspomagają zarządzanie i obsługę klientów. W sposób współmierny przekładają się na poziom zadowolenia klientów, a przede wszystkim pozwalają unowocześnić zarządzanie przedsiębiorstwem, co przynosi ze sobą wyższe zarobki.

Gdzie są przydatne systemy CRM?

Istnieje wiele działów w firmie i przedsiębiorstwie, gdzie bez systemu CRM ani rusz. Mowa tu na przykład o dziale marketingu. Tam ułatwiają rozsyłanie korespondencji oraz ofert reklamowych do klientów. Mają swoje istotne znacznie także w sprzedaży, ponieważ wygodniej planuje się wówczas spotkania biznesowe oraz sprzedaż bezpośrednią. Są nieodzowne podczas obsługi klienta, monitorują satysfakcję odbiorców, zarządzają ich danymi. Stają się obecnie niezastąpione zarówno w dużych, jak i niewielkich firmach. W każdym przypadku pozwalają się lepiej zorganizować.

Darmowo i płatnie

Oczywiście, dostępne są systemy CRM zupełnie za darmo. Mowa tu na przykład o SugarCRM Community Edition lub Zurmo czy Cream CRM. Posiadają sporo pożytecznych funkcji w darmowej wersji, jednak po wykupieniu bardziej zaawansowanego pakietu, korzystanie z tych programów staje się na pewno funkcjonalniejsze.

Funkcjonalność CRM

Jeśli wciąż jeszcze pozostajesz kompletnym laikiem w sferze CRM, to zwróć uwagę na kilka przykładów szerokiej funkcjonalności tych systemów. To mianowicie możliwość usprawniania pracy telemarketerów, narzędzie do rozsyłania poczty elektronicznej czy przegotowywania ofert. Kiedy niegdyś wszystko to odbywało się w sposób już dziś archaiczny, a więc „na piechotę”, przy użyciu tony papierów, wykonywaniu notatek i nieustannemu gromadzeniu ludzi w celu przydzielania ich do konkretnych zadań, dziś takie zarządzenie biurem odbywa się w każdym miejscu na Ziemi, za pośrednictwem technologii cyfrowej. To więc duża frajda, ułatwienie i maksymalne wykorzystywanie możliwości komputerów oraz internetu. Zwyczajnym błędem byłoby z tego nie korzystać.

Polecamy również