Aktualne trendy SEO – jakie działania dają najlepsze efekty?

W ciągu ostatnich lat zauważalne są duże zmiany w branży SEO oraz w metodach pracy firm i specjalistów, którzy muszą nadążać za wymaganiami rynku. Na ciągłe zmiany trendów w pozycjonowaniu wpływają większe oczekiwania klientów, konkurencja oraz nowe warunki działania algorytmów wyszukiwarek. Jakie działania SEO przynoszą obecnie największe korzyści?

Trendy w pozycjonowaniu –  rok 2018

Zanim zapoznamy się z najnowszymi trendami, warto podsumować zmiany obserwowane w ubiegłym roku. Rok 2018 był czasem, w którym większą uwagę zwracano na wysokiej jakości treści na stronach internetowych. Duże znaczenie w SEO miała mobilność. Pozycjonerzy i Webmasterzy testowali szybkość swoich stron internetowych za pomocą narzędzi od Google (np. PageSpeed Insight lub Test my site). Techniczne SEO i przyjazność dla urządzeń mobilnych przybrały w 2018 roku na znaczeniu, a trend ten będzie zapewne rozwijał się jeszcze przez następne lata. Wpływ na pozycjonowanie miało również skrócenie długości meta opisów do 120-158 znaków, co ma duże znaczenie w przypadku CTR. Podsumowując, w roku 2018 Google kładło duży nacisk na szybkość ładowania, dane strukturalne, mobilność oraz bezpieczeństwo stron.

Przewidywania na dalszą część roku 2019

Trendy SEO zaliczane są do najszybciej ewoluujących obszarów marketingu internetowym. Google w 2019 roku stawia na dalszą rozbudowę swoich algorytmów. Wydaje się, że w najbliższych miesiącach trzeba będzie szczególnie skupić się na następujących obszarach: wyszukiwanie głosowe, On-SERP SEO i User Experience.

  • Wyszukiwanie głosowe – wyszukiwanie głosowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Z tego powodu, podczas pozycjonowania warto dobierać frazy kluczowe w ten sposób, aby brzmiały one jak najbardziej naturalnie, przypominając rzeczywiste frazy wypowiadane podczas konwersacji.
  • On-SERP SEO – relatywnie nową strategią pozycjonowania stron jest on serp seo. Na pierwszej stronie Google coraz więcej miejsca zajmują direct answers, czyli tzw. pozycje zero (np. krótka treść, grafika, tabele, mapki i wypunktowane instrukcje). Dzięki nim obsługa wyszukiwarki staje się prostsza oraz szybsza, a trafność uzyskiwanych informacji jest większa. Wszystko to bez konieczności klikania w jakikolwiek wynik wyszukiwania. Oprócz tego pojawiać się tam mogą strony, które znajdują się w top10 wyników Google. W tym momencie dużą rolę odgrywać będzie sposób wyświetlania się strony. Strategia on serp seo zwiększa szanse na pozyskanie ruchu na stronie poprzez zastosowanie stosownych fraz, tytułu, meta opisu i zoptymalizowanej grafiki.
  • User Experience – coraz większą rolę odgrywają wrażenia, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania ze strony internetowej. Z tego powodu należy zadbać o tzw, user experience, czyli doświadczenie użytkownika. Strona powinna być funkcjonalna, czytelna, dostosowana do wszystkich przeglądarek, szybka i atrakcyjna graficznie. Satysfakcja użytkownika jest dla Google obecnie najważniejsza i wpływa na wzrost pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Warto podkreślić, że Google bierze pod uwagę takie wskaźniki, jak np. średni czas spędzony na stronie czy też przeciętna aktywność podczas wizyty.
Polecamy również