5 sposobów jak oszczędzać czas

Oszczędzanie czasu jest chyba ważniejszym i bardziej wymagającym zadaniem, aniżeli oszczędność pieniędzy. Te rodzą się z czasu, więc okiełznanie przeciekających nam przez palce minut i godzin jest kluczem do efektywnego zarobkowania. Ale jak uporać się z zegarem?

1. Ustal swój rytm

Jedni pracują efektywnie o poranku, inni zaś lepiej myślą w nocy. Żaden sposób nie jest ani lepszy, ani gorszy. Konieczne jest tylko znalezienie najskuteczniejszej pory działania, kiedy czujemy tzw. „flow” i jesteśmy najbardziej kreatywni. Nie dotyczy to jednak wyłącznie samej pory dnia, ale także konkretnych dni tygodnia. Warto przyjrzeć się sobie troszkę bliżej i sprawdzić czy to w poniedziałki, środy, a może w niedziele mamy największą ochotę na pracę.

2. Najpierw smoki, a potem dopiero króliki

Są dwa podejścia do ustalania priorytetów podczas wykonywania zadań, jakie umieszczamy na liście. Jedna z nich mówi, że w pierwszej kolejności należy podejmować się tych prostszych wyzwań, z którymi uporamy się szybko i sprawnie, a jakie nie odbiorą nam całej energii. Ja nazywam je królikami. Druga tendencja zakłada zaś zgoła odwrotnie. Dopóki jesteś świeży i rześki, stocz bitwę ze smokiem, a króliki połkniesz na samym końcu. Myślę, że i tu trzeba opracować własny styl działania, zgodnie z naszymi osobistymi preferencjami. Ważne jednak, aby rzeczywiście pogrupować sobie zadania na liście, zgodnie ze stopniem ich trudności oraz priorytetem.

3. Wyrzuć z pola widzenia wszystkie rozpraszacze

Z doświadczenia wiem, że potrzeba lat, aby umieć się dobrze zorganizować. Długie lata pracowałam na to, by newsy na Facebooku czy wszelkich stronach informacyjnych, zwyczajnie przestały mnie interesować. Dziś nawet mnie już do nich nie ciągnie. Jeśli jednak jesteś na początku tej drogi, to zainstaluj pomocne aplikacje blokujące wyświetlanie takich bezużytecznych treści. Trudno przecież odciąć się całkowicie od Internetu tym bardziej, że jest on czasem niezbędny do wykonywania naszych zadań. Na pewno musisz wyciszyć telefon oraz wszelkie inne powiadomienia. Usiądź do działania zrelaksowany i bez żadnych myśli, które mogą cię rozpraszać.

4. Mierz swoją efektywność

Nie możesz spędzić całego dnia na odhaczaniu zaledwie jednego zadania. Zainstaluj aplikacje mierzące twoją efektywność. Musisz się nauczyć pracować skuteczniej w określonej jednostce czasu, bo inaczej zmarnujesz długie godziny. Jak już zaczniesz kontrolować upływające minuty, wymierzać sobie konkretne jednostki czasu na określone zadanie, to przekonasz się jak jest to motywujące i efektywne.

5. Nagradzaj się

Według mnie jest to najważniejszy element efektywnej pracy. Nie możesz działać bez choćby najmniejszej przerwy. Musisz sobie zaplanować, o której skończysz pracować i zrobisz coś wyłącznie dla siebie. Nagradzaj się nawet, jeśli nie udało ci się zakończyć tego, co zaplanowałeś. Zafunduj sobie mniejszą premię lub uboższą nagrodę, ale nie rezygnuj z przerwy, ponieważ w przeciwynym razie szybko się wypalisz i stracisz wiarę w siebie.

Polecamy również
Czytaj dalej

Wielkanoc 2014

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocy składamy wszystkim naszym Klientom prawdziwe, najlepsze życzenia. Niech ten szczególny okres będzie dla…