Zdjęcia zimową porą – jak je robić?

Z czym kojarzy nam się zima? Z mrozem, świętami Bożego Narodzenia, ze śniegiem. W zależności od gustów – zimę kochamy, albo jej nienawidzimy. Zgodnie jednak trzeba przyznać jedno. To fantastyczna pora roku jeżeli chodzi o robienie zdjęć. Kształty pokryte puszystym śniegiem, oszronione drzewa, to elementy, które przykują uwagę niejednego fotografa. Jeżeli do tej pory zdjęcia robione zimą nie oddawały pełni Twojej wizji, poniższa instrukcja jest dla Ciebie. Znajdziesz w niej kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje zimowe zdjęcia będą tak samo dobre jak te robione w każdą, inną porę roku.

Podstawową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę jest oświetlenie. Zimą słońce pada pod innym kątem i można uzyskać zupełnie sprzyjające warunki do fotografowania zwłaszcza rano i późnym popołudniem. Należy pamiętać o tym, że wykonywanie zdjęć w takich warunkach nie jest jednak łatwą sztuką. Biel śniegu i lodu odbija światło słoneczne i niestety może spowodować to zbyt mocne naświetlenie zdjęć. Przekłada się to na mniej widocznych szczegółów, mniejszy kontrast i “sprany” kolor.

Oto doskonały sposób by zdjęcia były dobrze oświetlone:
Włącz lampę błyskową. Wydaje Ci się, że więcej światła nie jest Ci potrzebne? Nie w tym rzecz. Światło z lampy błyskowej niejako zrównoważy jasność pochodzącą ze śniegu i wypełni ciemne miejsca, dzięki czemu masz szansę na wykonanie dobrego zdjęcia.

Pamiętaj, że zima oferuje wiele inspirujących obrazków, które warto zatrzymać na zdjęciach. Zrób śniegowe rzeźby i postaraj się w jakiś sposób je udekorować. Twórz kontrastowe zdjęcia np. świeże owoce lub kwiaty na tle śniegu. Bazuj na pięknych zbliżeniach obiektów takich jak ośnieżone szyszki lub ptaki odpoczywające na drzewach, uchwyć pełnię kolorów i kształtów zimy.

Zimowe krajobrazy stanowią doskonały obraz do fotografowania, zwłaszcza wtedy, kiedy ich biel przerywana jest jakimś kontrastującymi kształtami i kolorami. Ostre kolory przebłyskujące między bielą śniegu stanowią doskonały akcent na jednostajnym tle zimowych fotografii.

0 Shares:
Polecamy również